Wednesday with Wilmoths: last night’s results/today’s fixtures

Clubhouse opens with DH again tonight at 5pm … all welcome

Happy birthday today to Charlie Holewell and Shane Robinson

Important notice: Herne Bay are unable to field a side for Sunday’s Under 13 EKYL fixture against Bromley Green

Note from Debby to BG Valiants Juniors
BGV – change of Sunday training location and time.

Sunday training for the Junior squads is moving to Pitchside, Stanhope, from this Sunday, 26th October, for winter training.
The sessions will be starting at 9.15am and running for one hour.

Resuts Tuesday 21 October 2014
Sky Bet Championship
Charlton Athletic 2-1 Bolton Wanderers
Wigan Athletic 0-0 Millwall

Sky Bet League One
Gillingham 0-1 Preston North End

Ryman Premier League
Bognor Regis Town 0-0 Tonbridge Angels
Margate 2-0 Kingstonian

Ryman League Division One South
Three Bridges 1-4 Faversham Town

Southern Counties East Football League
Rochester United 2-0 Sevenoaks Town

Fixtures Wednesday 22 October 2014 (7.45pm)
Ryman League Division One North
Cray Wanderers v Aveley

Southern Counties East Football League
Phoenix Sports v Holmesdale

Tuesday with Wilmoths: Fixtures for Tuesday and Wednesday

Message from Adrian: U12s training is off tonight … sorry

Urgent update: Under 10s don’t forget you are training at Highworth tonight … but we don’t have contact numbers for Brian and Chammon – does anyone know how to get hold of them? This is why BGFC Application for Membership Forms must be completed immediately a child joins up with us. Contact Jane Waters if any doubts on 07443118317. Note that Thursdays remains 5-6 at Waterside. Thanks DH

Clubhouse opens at 5pm

Early Man City game on the box followed by the Chelsea match … all welcome

Training at Waterside and external venues … if you are unsure, please check with your team manager

Fixtures Tuesday 21 October 2014 (7.45pm)
Sky Bet Championship
Charlton Athletic v Bolton Wanderers
Wigan Athletic v Millwall

Sky Bet League One
Gillingham v Preston North End

Ryman Premier League
Bognor Regis Town v Tonbridge Angels
Maidstone United v Leatherhead [Off as Leatherhead have cup commtments]
Margate v Kingstonian

Ryman League Division One South
Three Bridges v Faversham Town

Southern Counties East Football League
Rochester United v Sevenoaks Town

Fixtures Wednesday 22 October 2014 (7.45pm)
Ryman League Division One North
Cray Wanderers v Aveley

Southern Counties East Football League
Phoenix Sports v Holmesdale

Monday with KAP

Usual training tonight at Waterside

Executive meeting at 7.15pm today

19.10.2014 Jetil is our U15s PoM

19.10.2014 Jetil is our U15s PoM

Best wishes to Cienna
We send best wishes for a speedy recovery to Cienna who has been hospitalised as a result of an asthma attack. The BG Girls brilliant County Cup win in London yesterday will, we are sure, cheer her up.

[updated] Sunday late round-up with Topkapi/Today’s results

Ryan Ford double not enough in brave Kent Cup exit
After being 3-0 behind, the young reserves fought back to 3-2 with a brace from Ryan Ford against unbeaten Wateringbury in the Kent Junior Cup this morning. However, with a large squad, Dave Andrews rightly had to give everybody a run and we seemed to lose our shape in the latter stages with the visitors regaining supremacy. Mistakes cost dearly as we exited the cup with a 6-2 scoreline.

Under 16s bounce back as Chapman hat-trick secures 4-1 away win
Manager’s report can be read on the Under 16s 2024-2015 page [scroll down from the Youth Football tab].

Morse ready to make new signings after another home setback
Credit must go to a most impressive Hawkinge Youth who recorded an 8-0 victory at Waterside over the Green EKYL U13s. Home manager Damian Morse has declared his intention to add to his squad after a performance he described as ‘unacceptable’. Manager’s report to follow on the U13s EKYL page [scroll down from the Youth Football tab].

PoM Alfie was not to blame as Hawkinge ran riot today at Waterside

PoM Alfie was not to blame as Hawkinge ran riot today at Waterside

Under 15s battle well but go down 4-1 at Grasshoppers
A goal by Bedran was insufficient for the inconsistent Under 15s who seemed somewhat feeble as they lost 4-1 to the Hoppers.

Valiants Juniors suffer just one defeat in six games

The BG Valiants who were in top form today ... well played everyone

The BG Valiants who were in top form today … well played everyone

Thumbs up from Tristan today in goal for the BGV U11s

Thumbs up from Tristan today in goal for the BGV U11s

Please go to the BG Valiants Page for all the scores and slideshow

Results Sunday 19 October 2014

The FA Trophy Preliminary Round
Aylesbury United 2-3 Thamesmead Town 
Cray Wanderers 2-0 Hastings United
Horsham 6-0 Sittingbourne

Kent Senior Trophy First Round
Glebe 0-1 Hollands & Blair
Greenwich Borough 4-1 West Wickham

Kent Sunday Premier Cup Round Two
Brewmaster v Green Lane [W/O Green Lane forfeited]
Iden Park 2-3 Aldington (aet)

Kent Sunday Junior Cup Round Two
Albion 5-2 Batchelors SSC
Bromley Green Reserves 2-6 Wateringbury
Kennington 2-6 AFC Locomotive
Stanhope Rangers 14-2 Coxheath

Kent Sunday Junior Trophy Round Two
Appledore 3-0 Kingsnorth Pilgrims
Ashford Cavaliers 6-2 Tonbridge Casual
Burton Grove 4-9 KP Hayward
Deal Athletic 1-3 Grasshoppers
Fox Sunday 3-2 Yalding & Laddingford
Givaudan 4-2 Hadlow United
Mersham Sports Reserves 6-1 Stour Valley
Sandgate AFC 5-3 Woodmans Hall
Shepway Spartans 4-4 Three Cups
Willesborough AFC 8-0 Sunday Stallions

Premier Division
Hamstreet 3-1 Mersham Sports

Division One
Troggs 1-8 Ashford Dynamo

Division Two
Charing Sunday Reserves 3-1 Prince Albert

Division Three
Aldington Reserves 3-1 Troggs Reserves
Park Farm Rangers 0-7 Ashford Spartans

Sunday with Dave Harkness Bathrooms: Saturday’s results/Sunday’s fixtures

Happy birthday today to Sarah Cowley!

Clubhouse opens at 8am today

Good luck to the following in today’s matches for Green teams:
Sunday Reserves home Wateringbury in the Kent Junior Cup; Valiants Adults away Anchorians; Valiants Juniors at Rainham; BG Girls away Long Lane; U16 away Faversham Strike Force; U15 away Grasshoppers; U13 home Hawkinge

Dison is McDonalds PoM for the U14s at New Romney

Dison is McDonalds PoM for the U14s at New Romney

Not the best of days for the U8s but they are still smiling ... Cameron was our PoM

Not the best of days for the U8s but they are still smiling … Cameron was our PoM

No referee arrived for the Faversham Charity Cup tie at Waterside which was frustrating for both Bromley Green Reserves and Chartham Reserves who were all changed and raring to go at kick off time. Other result in the FCC involving a local side was Ashford Athletic 0-3 East Kent Police.

The Green firsts recorded a useful 3-1 victory over Park Regis to gather three much-needed Kent County League points. It was touch and go for a while after the visitors had levelled a Deon Bepe goal but scores from Mitch Mannell and Harry Goddard [booked for taking his shirt off in celebration/shock!] settled the issue in Green’s favour.

Today’s fixtures (scroll down for Saturday’s results check)

Sunday 19 October 2014

The FA Trophy Preliminary Round
Aylesbury United v Thamesmead Town
Cray Wanderers v Hastings United
Horsham v Sittingbourne

Kent Senior Trophy First Round
Glebe v Hollands & Blair
Greenwich Borough  v West Wickham

Kent Sunday Premier Cup Round Two
Brewmaster v Green Lane

Kent Sunday Junior Cup Round Two
Albion v Batchelors SSC
Bromley Green Reserves v Wateringbury
Kennington v AFC Locomotive
Stanhope Rangers v Coxheath

Kent Sunday Junior Trophy Round Two
Appledore v Kingsnorth Pilgrims
Ashford Cavaliers v Tonbridge Casual
Fox Sunday v Yalding & Laddingford
Givaudan v Hadlow United
Mersham Sports Reserves v Stour Valley
Willesborough AFC v Sunday Stallions

Premier Division
Hamstreet v Mersham Sports
Marsh Athletic v Iden Park
Shadoxhurst v Aldington

Division One
Troggs v Ashford Dynamo

Division Two
Charing Sunday Reserves v Prince Albert

Division Three
Aldington Reserves v Troggs Reserves
Park Farm Rangers v Ashford Spartans

Results Saturday 18 October 2014
The FA Trophy Preliminary Round

Beaconsfield SYCOB 0-4 Faversham Town
Heybridge Swifts 6-3 Herne Bay
Hythe Town 3-0 Maldon & Tiptree
North Greenford United 0-1 Chatham Town
Ramsgate 1-4 Folkestone Invicta
Whitstable Town 1-3 AFC Sudbury

Sky Bet Championship
AFC Bournemouth 1-0 Charlton Athletic
Millwall v Wolverhampton Wanderers

Sky Bet League One
Rochdale 1-1 Gillingham

Vanarama Conference
Dartford 1-1 Aldershot Town
Macclesfield Town 1-0 Dover Athletic
Southport 1-0 Welling United

Vanarama Conference South
Bromley 1-0 Bath City
Hemel Hempstead Town 1-1 Ebbsfleet United

Ryman Premier League
Hendon 3-2 Margate
Maidstone United 4-1 Leiston
Metropolitan Police 0-0 Dulwich Hamlet
Tonbridge Angels 1-2 Grays Athletic
VCD Athletic 3-2 Harrow Borough

Southern Counties East League
Crowborough Athletic 2-2 Ashford United
Lingfield 1-4 Beckenham Town

Kent Senior Trophy First Round
Canterbury City 1-3 Bearsted
Crockenhill 1-8 Phoenix Sports
Deal Town 2-2 Sutton Athletic [Deal win on pens]
Fisher 2-3 Eltham Palace
Kent Football United 0-5 Cray Valley
Lordswood 0-3 Erith & Belvedere
Meridian VP 1-0 Lewisham Borough
Rochester United 2-3 Corinthian
Rusthall 1-2 Gravesham Borough
Seven Acre & Sidcup 2-4 Lydd Town
Sheppey United 0-3 Sevenoaks Town
Tunbridge Wells 0-0 Woodstock Sports [Woods won on pens]

NRG Gym Kent County League Premier
APM Contrast 2-4 Guru Nanak
Erith 147 Sports 1-0 Chipstead
Greenways 0-1 Tudor Sports
Hildenborough Athletic 4-2 Snodland Town
Holland Sports 1-2 Stansfeld Oxford & Bermondsey Club
Metrogas 4-0 Fleetdown United

NRG Gym Kent County League Division One East
Bromley Green 3-1 Park Regis
Deal Community Sports 4-1 Malgo
Hollands & Blair Reserves 0-0 Otford United
New Romney 4-0 Faversham Strike Force

NRG Gym Kent County League Division One West 
AFC Mottingham 0-6 Peckham Town
Bexley 2-1 Belvedere
Bexlians 4-2 Farnborough Old Boys Guild
Forest Hill Park 0-2 Halstead United
Long Lane 1-0 Halls AFC
Phoenix Sports Reserves 7-0 Blackheath United

NRG Gym Kent County League Division Two East 
Bearsted Reserves 2-1 Larkfield & New Hythe Wanderers
Little Sharsted 1-2 Deal Town Reserves
Lydd Town Reserves 1-5 Hawkinge Town
Sittingbourne Community 0-1 South Darenth

NRG Gym Kent County League Division Two West 
Dulwich Village 2-0 FC Elmstead
Farnborough Old Boys Guild Reserves 6-0 Greenways Reserves
Fleetdown United Reserves 1-1 Long Lane Reserves
Old Bromleians 2-0 Oaks & Junior Red
Old Roan 4-1 New Park

NRG Gym Kent County League Division Three East 
East Kent College Reserves 5-4 Sheppey United Reserves
Kennington Reserves 5-0 Guru Nanak Rervess
Rolvenden 1-4 Kings Hill

NRG Gym Kent County League Division Three West 
Bexlians Reserves 0-4 Lewisham Athletic
Crayford Arrows 1-3 Johnson & Phillips
Hildenborough Athletic Reserves 2-3 Seven Acre & Sidcup Reserves
Tudor Sports Reserves 4-0 Halls AFC Reserves

Eastern Section Les Leckie Cup First Round 
Snodland Town Reserves 2-5 APM Contrast Reserves

Ashford & District League
Bethersden 0-8 Willesborough Athletic
Smarden 22-3 Rolvenden Reserves
Smeeth 5-0 Lydd Town A
Tenterden Reserves 3-3 The Wanderers

Faversham Charity Cup
AFC Ashford Athletic 0-3 East Kent Police
Bromley Green Reserves P-P Chartham Reserves [no ref]

Weald of Kent Charity Cup Senior Section First Round
Kennington 2-4 Borden Village

Weald of Kent Charity Cup Junior Section First Round
Aldington 5-6 New Romney Reserves (aet)

[updated] Saturday with Colin Batt Removals: Colts win again! Today’s fixtures

For all the BG Valiants fixtures tomorrow, please go to the BG Valiants Page

The early pictures … thanks to Claire and Michelle

Cade is our U13s Colts PoM in the 4-3 win away to Smeeth & Brabourne

Cade is our U13s Colts PoM in the 4-3 win away to Smeeth & Brabourne

The U11s lost but played well at High Halden where our PoM was Maks

The U11s lost but played well at High Halden where our PoM was Maks

A 5-2 win at New Romney keeps the U13s well on track for the title ... well done boys!

A 5-2 win at New Romney keeps the U13s well on track for the ADYFL title … well done boys!

Happy birthday today to Mark Whipps, Daryll Lindridge and Ryan Bugden!

Clubhouse opens today at 8am
Please park sensibly and not in the Swan Centre car park and place your litter in the bins provided … thank you

Saturday 18 October 2014
The FA Trophy Preliminary Round

Beaconsfield SYCOB v Faversham Town
Heybridge Swifts v Herne Bay
Hythe Town v Maldon & Tiptree
North Greenford United v Chatham Town
Ramsgate v Folkestone Invicta
Whitstable Town v AFC Sudbury

Sky Bet Championship
AFC Bournemouth v Charlton Athletic
Millwall v Wolverhampton Wanderers

Sky Bet League One
Rochdale v Gillingham

Vanarama Conference
Dartford v Aldershot Town
Macclesfield Town v Dover Athletic
Southport v Welling United

Vanarama Conference South
Bromley v Bath City
Hemel Hempstead Town v Ebbsfleet United

Ryman Premier League
Hendon v Margate
Maidstone United v Leiston
Metropolitan Police v Dulwich Hamlet
Tonbridge Angels v Grays Athletic
VCD Athletic v Harrow Borough

Southern Counties East League
Crowborough Athletic v Ashford United
Lingfield v Beckenham Town

Kent Senior Trophy First Round
Canterbury City v Bearsted
Crockenhill v Phoenix Sports (2pm)
Deal Town v Sutton Athletic
Fisher v Eltham Palace
Holmesdale v Erith Town
Kent Football United v Cray Valley
Lordswood v Erith & Belvedere
Meridian VP v Lewisham Borough (2pm)
Rochester United v Corinthian
Rusthall v Gravesham Borough (2pm)
Seven Acre & Sidcup v Lydd Town
Sheppey United v Sevenoaks Town (2pm)
Tunbridge Wells v Woodstock Sports

NRG Gym Kent County League Premier (2.45pm)
APM Contrast v Guru Nanak
Erith 147 Sports v Chipstead
Greenways v Tudor Sports
Hildenborough Athletic v Snodland Town
Holland Sports v Stansfeld Oxford & Bermondsey Club
Metrogas v Fleetdown United

NRG Gym Kent County League Division One East
Bromley Green v Park Regis
Deal Community Sports v Malgo
Hollands & Blair Reserves v Otford United
New Romney v Faversham Strike Force

NRG Gym Kent County League Division One West
AFC Mottingham v Peckham Town
Bexley v Belvedere
Bexlians v Farnborough Old Boys Guild
Forest Hill Park v Halstead United
Long Lane v Halls AFC
Phoenix Sports Res v Blackheath United

NRG Gym Kent County League Division Two East
Bearsted Reserves v Larkfield & New Hythe Wanderers
Little Sharsted v Deal Town Reserves
Lydd Town Reserves v Hawkinge Town
Sittingbourne Community v South Darenth

NRG Gym Kent County League Division Two West
Dulwich Village v FC Elmstead
Farnborough Old Boys Guild Reserves v Greenways Reserves
Fleetdown United Reserves v Long Lane Reserves
Old Bromleians v Oaks & Junior Red
Old Roan v New Park

NRG Gym Kent County League Division Three East
East Kent College Reserves v Sheppey United Reserves
Kennington Reserves v Guru Nanak Rervess
Rolvenden v Kings Hill

NRG Gym Kent County League Division Three West
Bexlians Reserves v Lewisham Athletic
Crayford Arrows v Johnson & Phillips
Hildenborough Athletic Reserves v Seven Acre & Sidcup Reserves
Tudor Sports Reserves v Halls AFC Reserves

Eastern Section Les Leckie Cup First Round (2.15pm)
Snodland Town Reserves v APM Contrast Reserves

Kent Junior Cup Group B First Round
AFC Margate v Betteshanger Welfare

Ashford & District League (2.45pm)
Bethersden v Willesborough Athletic
Smarden v Rolvenden Reserves
Smeeth v Lydd Town A
Tenterden Reserves v The Wanderers

Faversham Charity Cup
AFC Ashford Athletic v East Kent Police (2.30pm)
Bromley Green Reserves v Chartham Reserves (2pm)

Weald of Kent Charity Cup Senior Section First Round
Kennington v Borden Village

Weald of Kent Charity Cup Junior Section First Round
Aldington v New Romney Reserves

Friday with John Page Trailers

Reminder: Executive meeting with youth section tonight 7pm. This is an open meeting for all interested parties and all sides are asked to have at least one representative in attendance.

Happy birthday today to Phelan Stroud!