Category Archives: Latest News

Tuesday with Topkapi

Happy birthday today to Matt Wedge

Some photos from the weekend … for reports go to Match Reports 2014-2015 and for juniors go to the Youth Football tab and scroll down to each respective side

This slideshow requires JavaScript.

Tonight

* Clubhouse open from 5pm

* Training schedule as normal except Seniors are now at the North School every Tuesday from 7-8pm

* Under 15s stay at Waterside for tonight 6-7pm and then FROM NEXT TUESDAY you will be at the North School 7-8pm

* Under 16s training at Waterside with Dalby [if you have school games, you can train later at the North School with the seniors 7-8pm]

Training fees still apply to everybody unless the player has paid up front in a block amount or uses the standing order option

Fixtures Tuesday (7.45pm)

Ryman Premier League
Dulwich Hamlet  v  Wingate & Finchley
Margate  v  Maidstone United
Tonbridge Angels  v  Leiston

Ryman League Division One North
Harlow Town  v  Chatham Town
Thamesmead Town  v  Great Wakering Rovers

Ryman League Division One South
East Grinstead Town  v  Folkestone Invicta
Hythe Town  v  Walton Casuals
Redhill  v  Herne Bay
Whitstable Town  v  Carshalton Athletic

Southern Counties East Football League
Ashford United  v  Lordswood
Beckenham Town  v  Crowborough Athletic
Erith Town  v  Sevenoaks Town
Holmesdale  v  Fisher
Lingfield  v  Tunbridge Wells
Rochester United  v  Deal Town

Monday with McDonalds

Happy birthday today to Zac!

For youth team photos and reports, please go to the Youth Football tab and scroll down to the respective age group

IMPORTANT NOTICES

TRAINING STARTS AT THE NORTH SCHOOL FROM TONIGHT

BG GIRLS BEGIN TRAINING AT THE NORTH SCHOOL TONIGHT 6-7pm

ON TUESDAY, DALBY WANTS THE U16S TRAINING AT WATERSIDE FOR ONE MORE WEEK 6-7pm … BUT, THOSE THAT CANNOT MAKE IT IN TIME DUE TO BEING INVOLVED IN SCHOOL GAMES ARE WELCOME TO JOIN IN WITH SENIORS AT THE NORTH SCHOOL FROM 7-8pm

AGAIN ON TUESDAY, JOSH/ELLIOTT AND THE U15S START THEIR SESSIONS AT THE NORTH SCHOOL 7-8pm

OTHER SLOTS THIS WEEK ARE AS PER NORMAL ALL THE TIME THE LIGHT HOLDS

Sunday

Bromley Green Girls snatch late victory in Thanet
For match summary please go to the BG Girls tab

Sunday’s results

Kent Sunday Junior Cup R1
Westgate Town  P-P  Newchurch

Kent Sunday Junior Trophy R1
Grasshoppers  P-P  East Kent College
Shepway Spartans  1-0  Faversham Strike Force Reserves

Bromley Green Girls snatch late winner in Margate
For match summary please go to the BG Girls tab

Premier Division
Aldington  4-0  Bromley Green
Hamstreet  4-2  Brewmaster
Marsh Athletic  P-P  Market Hotel
Mersham Sports  1-5 Shadoxhurst

Division One
Charing Sunday  9-1  Beaver
Egerton  1-7  AFC Locomotive
Kennington  3-0  Red Heathens
Stanhope Rangers  2-2  Ashford Dynamo
Troggs  3-1  Batchelors SSC

Division Two
Bromley Green Res  1-5  Sandgate AFC
Burton Grove  3-2  Marsh Athletic Reserves
Prince Albert  2-1  Givaudan
Willesborough AFC  2-2  Charing Reserves

Division Three
Ashford Spartans  P-P  Mersham Reserves
Fox Sunday  9-1  Park Farm Rangers
Kingsnorth Pilgrims  5-1  Aldington Reserves
Lolzors  2-4  Ashford Cavaliers
Stour Valley  1-2  Troggs Reserves

U13s after 5-0 win yesterday 

20.9.2014[1]

Fixtures Sunday 21 September 2014 (10.30am)

Kent Sunday Junior Cup 1st Round

Westgate Town v Newchurch

Kent Sunday Junior Trophy 1st Round

Grasshoppers v East Kent College

Shepway Spartans v Faversham Strike Force Reserves

Premier Division

Aldington v Bromley Green

Hamstreet v Brewmaster

Marsh Athletic v Market Hotel

Mersham Sports v Shadoxhurst

Division One

AFC Locomotive v Egerton

Kennington v Red Heathens

Stanhope Rangers v Ashford Dynamo

Troggs v Batchelors SSC

Division Two

Bromley Green Reserves v Sandgate AFC

Burton Grove v Marsh Athletic

Prince Albert v Givaudan

Division Three

Ashford Spartans v Mersham Sports Reserves

Fox Sunday v Park Farm Rangers

Kingsnorth Pilgrims v Aldington Reserves

Lolzors v Ashford Cavaliers

Stour Valley v Troggs Reserves

Saturday’s results

Sky Bet Championship
Millwall 0-0 Nottingham Forest
Rotherham United 1-1 Charlton Athletic

Sky Bet League One
Gillingham 0-0 Walsall

Vanarama Conference 
Dartford 1-2 Forest Green Rovers
Torquay United 2-0 Dover Athletic
Welling United 1-1 Gateshead

Vanarama Conference South 
Bromley 0-3 Gosport Borough
Ebbsfleet United 3-0 Sutton United

Ryman Premier League
Dulwich Hamlet 2-0 AFC Hornchurch
Lewes 0-2 Maidstone United
Margate 4-2 Canvey Island
Peacehaven & Telscombe 1-1 VCD Athletic
Tonbridge Angels 3-3 Hendon

Ryman League Division One North
Maldon & Tiptree 0-2 Chatham Town
Needham Market 3-0 Cray Wanderers
Thamesmead Town 4-0 Soham Town Rangers

Ryman League Division One South
East Grinstead Town 4-0 Sittingbourne
Guernsey 0-0 Folkestone Invicta
Hythe Town 3-3 Merstham
Whitstable Town 2-1 Horsham
Whyteleafe 2-2 Faversham Town
Worthing 1-2 Ramsgate

Southern Counties East Football League
Canterbury City 3-0 Fisher
Corinthian 2-1 Tunbridge Wells
Cray Valley PM 2-4 Lingfield
Crowborough Athletic 0-3 Erith & Belvedere
Croydon 0-1 Ashford United
Deal Town 1-2 Beckenham Town
Holmesdale 3-1 Lordswood
Phoenix Sports 4-0 Rochester United
Sevenoaks Town 2-4 Greenwich Borough
Woodstock Sports 1-2  Erith Town

Kent Invicta League
Bearsted 3-1 Glebe
Crockenhill 0-4 Lydd Town
Gravesham Borough 0-2 Bridon Ropes
Hollands & Blair 1-2 Sutton Athletic
Kent Football United 0-7 Orpington
Meridian VP 0-1 Seven Acre & Sidcup
Rusthall 6-0 Lewisham Borough
Sheppey United 1-4 Eltham Palace

NRG Gym Kent County League Premier
Chipstead 0-8 Stansfeld O&B Club
Erith 147 Sports 3-2 APM Contrast
Greenways 0-1 Fleetdown United
Hildenborough Athletic 5-2 Bredhurst Juniors
Holland Sports 4-3 Guru Nanak
Metrogas 8-0 Borden Village
Snodland Town 3-4 Tudor Sports

NRG Gym Kent County League Division One East
Bromley Green 2-3 Malgo
Deal Community Sports 5-3 Otford United
Faversham Strike Force 3-1 East Kent College
Ide Hill 2-0 Park Regis
New Romney 1-2 Hollands & Blair Reserves

NRG Gym Kent County League Division One West
AFC Mottingham 2-4 Halstead United
Bexley v Phoenix Sports
Bexlians 3-1 Halls AFC
Forest Hill Park 2-0 Belvedere
Long Lane 2-3 Farnborough Old Boys Guild

NRG Gym Kent County League Division Two East
APM Contrast Reserves 3-1 Hawkinge Town
Little Sharsted 2-1 Tenteden Town
Lydd Town Reserves 5-1 Deal Town Reserves
South Darenth 4-1 Larkfield & New Hythe Wanderers

NRG Gym Kent County League Division Two West
Oaks & Junior Reserves 1-2 FC Elmstead
Old Bromleians 5-2 New Park
Old Roan 3-5 Stansfeld O&B Club Reserves
Sutton Athletic Reserves 2-1 Bearsted Reserves

NRG Gym Kent County League Division Three East
Borden Village Reserves 2-2 New Romney Reserves
East Kent College Reserves 5-0 Snodland Town Reserves
Guru Nanak Reserves 5-2 Rolvenden
Kings Hill 6-0 Kennington Reserves
Yalding & Laddingford 3-2 Sheppey United Reserves

NRG Gym Kent County League Division Three West
Bexlians Reserves 1-2 Halls AFC Reserves
Lewisham Athletic 7-2 Crayford Arrows
Metrogas Reserves 3-0 Club Langley
Orpington Reserves 0-1 Johnson & Phillips

Barry Bundock West Kent Challenge Shield First Round
Dulwich Village 5-4 Long Lane Reserves
Farnborough Old Boys Guild Reserves 5-0 Seven Acre & Sidcup Reserves
Fleetdown United Reserves 8-2 Hildenborough Athletic Reserves
Tudor Sports Reserves 1-0 Greenways Reserves

Ashford & District League
Ashford Athletic 0-4 Aldington
Lydd Town A 1-4 Bromley Green Reserves
Rolvenden Reserves 1-19 The Wanderers
Tenterden Reserves 0-8 Smarden
Smeeth 1-5 Willesborough Athletic

Junior Weald of Kent Charity Cup
Bethersden 1-5 Lenham Wanderers

Saturday’s fixtures

Fixtures Saturday 20 September 2014 (3pm)

Sky Bet Championship
Millwall v Nottingham Forest
Rotherham United v Charlton Athletic

Sky Bet League One
Gillingham v Walsall

Vanarama Conference 
Dartford v Forest Green Rovers
Torquay United v Dover Athletic
Welling United v Gateshead

Vanarama Conference South 
Bromley v Gosport Borough
Ebbsfleet United v  Sutton United

Ryman Premier League
Dulwich Hamlet v AFC Hornchurch
Lewes v Maidstone United
Margate v Canvey Island
Peacehaven & Telscombe v VCD Athletic
Tonbridge Angels v Hendon

Ryman League Division One North
Maldon & Tiptree v  Chatham Town
Needham Market v Cray Wanderers
Thamesmead Town v Soham Town Rangers

Ryman League Division One South
East Grinstead Town v Sittingbourne
Guernsey v Folkestone Invicta
Hythe Town v Merstham
Whitstable Town v Horsham
Whyteleafe v Faversham Town
Worthing v Ramsgate

Southern Counties East Football League
Canterbury City v Fisher
Corinthian v Tunbridge Wells
Cray Valley PM v Lingfield
Crowborough Athletic v Erith & Belvedere
Croydon v Ashford United
Deal Town v Beckenham Town
Holmesdale v Lordswood
Phoenix Sports v Rochester United
Sevenoaks Town v Greenwich Borough
Woodstock Sports v  Erith Town

Pain & Glory Sports Kent Invicta League
Bearsted v Glebe
Crockenhill v Lydd Town
Gravesham Borough v Bridon Ropes
Hollands & Blair v Sutton Athletic
Kent Football United v Orpington
Meridian VP v Seven Acre & Sidcup
Rusthall v Lewisham Borough
Sheppey United v Eltham Palace

NRG Gym Kent County League Premier (2.45pm)
Chipstead  v Stansfeld O&B Club
Erith 147 Sports v APM Contrast
Greenways v Fleetdown United
Hildenborough Athletic v Bredhurst Juniors
Holland Sports v Guru Nanak
Metrogas v Borden Village
Snodland Town v Tudor Sports

NRG Gym Kent County League Division One East
Bromley Green v Malgo
Deal Community Sports v Otford United
Faversham Strike Force v East Kent College
Ide Hill v Park Regis
New Romney v  Hollands & Blair Reserves

NRG Gym Kent County League Division One West
AFC Mottingham v Halstead United
Bexley v Phoenix Sports
Bexlians v Halls AFC
Forest Hill Park v Belvedere
Long Lane v Farnborough Old Boys Guild

NRG Gym Kent County League Division Two East
APM Contrast Reserves v Hawkinge Town
Little Sharsted v Tenteden Town
Lydd Town Reserves v Deal Town Reserves
South Darenth v Larkfield & New Hythe Wanderers

NRG Gym Kent County League Division Two West
Oaks & Junior Reserves v FC Elmstead
Old Bromleians v New Park
Old Roan v Stansfeld O&B Club Reserves
Sutton Athletic Reserves v Bearsted Reserves

NRG Gym Kent County League Division Three East
Borden Village Reserves v New Romney Reserves
East Kent College Reserves v Snodland Town Reserves
Guru Nanak Reserves v Rolvenden
Kings Hill v Kennington Reserves
Yalding & Laddingford v Sheppey United Reserves

NRG Gym Kent County League Division Three West
Bexlians Reserves v Halls AFC Reserves
Lewisham Athletic v Crayford Arrows
Metrogas Reserves v Club Langley
Orpington Reserves v Johnson & Phillips

Barry Bundock West Kent Challenge Shield First Round (2.15pm)
Dulwich Village v Long Lane Reserves
Farnborough Old Boys Guild Reserves v Seven Acre & Sidcup Reserves
Fleetdown United Reserves v Hildenborough Athletic Reserves
Tudor Sports Reserves v  Greenways Reserves

Ashford & District League (2.45pm)
Ashford Athletic v Aldington
Lydd Town A v Bromley Green Reserves (2pm)
Rolvenden Reserves v The Wanderers
Tenterden Reserves v Smarden
Smeeth v Willesborough Athletic

Junior Weald of Kent Charity Cup (2.15pm)
Bethersden v Lenham Wanderers

Friday with Brian Poyner Garden Maintenance

B.P. Garden Maintenance 001

Amendment to kick off time for the morning: Under 8s home Hawkinge Youth Hawks (10.30am) PLEASE NOTE NEW KICK OFF TIME at request of visitors Players please meet in the clubhouse 9.30am

Under 9s game is off as Cantiaci cannot raise a side … instead there will be training and a game at 11.30am with Guido

We wish a speedy recovery to Alfie Longley who was taken to hospital last night with a suspected broken ankle sustained during training. Fortunately we hear it is not broken … so good news … but Alfie joins Phelan Stroud and Nathan Stevens on crutches.

Latest pics 

This slideshow requires JavaScript.

Go to BG Valiants page for more details of Daniel and Oliver’s great fund raising  adventure

Thursday with KAP: last night’s results

Butlins update

Last year's Butlins Tournament .The U15s squad receive their medals from Liverpool legend Ian Rush

Last year’s Butlins Tournament .The U15s squad receive their medals from Liverpool legend Ian Rush

Please note for Butlins, the organisers have recommended that each family books their own accommodation [it will still be under the club banner as the camp is dedicated to the football festival that weekend]. This will work out cheaper and fairer for adults and families with several children … plus everybody can choose their type of accommodation. There is a ‘click here’ facility and I will email out the message with the details. There is no code to fill in as the form is pre-populated with Bromley Green/date etc. Those few parents who have already paid money will get it all back from me less £20 for the player. The £20 from each player will pay for the team entry, pennants and any other sundries that are needed. So, I need just £20 from each player. All other money will be paid through the recommended process. Hope that makes sense and I will be emailing you all soon! Regards
DH

England v Germany 23 November at Wembley
England v Germany Ladies international at Wembley. Ticket prices are £7.50 for adults and £1.00 for kids. If anyone is interested, let me know and I will make the application. All money up front and everybody to make their own travel arrangements.
Alan Paggett

Please email Alan at apaggett@sky.com for the poster

Happy birthday to Maks and Alfie today!

Happpy birthday

Training tonight is 6.30pm for seniors and U16s with Dalbs

Juniors as per normal schedule tonight except U13 Colts

Tom Messenger will be training the U11s today … Tom is always early and well prepared, so no rolling-up late please boys and girls!

Some managers still need to inform me of their kick off time and meet time for the weekend please as per Karen’s request … DH

Please note: DO NOT PARK in the Swan Centre Car Park … please also advise your visitors … thanks

KAP logo

Sponsors of Bromley Green Under 13 Colts

Results Wednesday 17 September 2014
Kent Senior Cup 2nd Round
Ebbsfleet United 0-2 Charlton Athletic
Southern Counties East Football League
Cray Valley PM 2-3 Greenwich Borough
Kent Intermediate Cup 1st Round
Lewisham Borough 0-1 West Wickham Reserves