[updated throughout the day] Friday 2 February 2018

For the latest on/off picture, please refer to the Events & Fixtures page

U13s  is now OFF

Weather takes its toll … news here as it happens

The show must go … well done to the U13s who improvised on Thursday night and trained at Imagine, the U12s who will train indoors at the North on Saturday prior to their McDonalds treat; while Grant, who has had the unenviable job of calling off a host of fixtures, will have his charges training at Waterside on Saturday at 9am (off the pitches).

Lisa has fixed up for us to play the U13s game at Caldecott (9.15am meet at the club). What we don’t want is any more rain!

At the time of publishing, the two senior home games and the U16s are still on. Grant is in an impossible position as a real churn-up this weekend and nobody will be playing for a while.

Kick off and meeting times for all games are on the Events & Fixtures page

This weekend is fund raising time at the Phoenix. Details from Pat: It starts tonight at 8o’clock and Saturday they’re doing a UV party from 9 o’clock

Fixtures for the weekend

Saturday

Kent County League Division Three (2.45pm)
Bromley Green v Faversham Town Reserves
CC Sport v Deal Town Rangers
Deal Sports Reserves v AFC Ashford Athletic
Staplehurst Reserves v Woodnesborough
Tenterden Town v Aylesford

Les Leckie Cup (2.15pm)
University of Kent v Rochester City

Ashford & District Youth League U15s
Grasshoppers v Weald Wolves Blue
Hastings United v Egerton
Headcorn v Bromley Green
High Halden v Biddenden
Park Farm Rangers v Weald Wolves Red
Rye Bay v Smeeth & Brabourne

The U15s, concentrating as always, are off to Ulcombe this Saturday to meet Headcorn in the ADYFL

Under 15s squad to face Headcorn at Ulcombe on Saturday

Nathan, Conan, George, Kai, David, Kieron, Jordan, Gabriel, Lennon, Frankie, Lorenzo, Jaden, Ben, Ilja, Lashman, Sonny

Sunday’s Fixtures

Ashford & District Sunday League (10.30am)
Premier Division
Locomotive v Brewmaster
Mersham v Market

Division One
Appledore v Ashford Dynamo
Ashford Cavaliers v AFC Ashford Athletic
Charing v Troggs
Lolzors v Prince Albert

Division Two
Aldington v Burton Grove
Grasshopper v Ashford Cavaliers Reserves
Red Heathens v Willesborough Athletic
South Willesborough v Master Brewer

Division Three
Bromley Green v Sellindge
Channel CFC v Ashford Spartan
Kingsnorth Pilgrims v Ashford United

Division Three Cup semi-final
Fox Sunday v Givaudan

East Kent Youth League U16 (2pm)
Bromley Green v Tankerton
Faversham Strike Force v Ashford United
Herne Bay v Monkton

Advertisements

Comments are closed.