Fixtures 2014-15

Fixtures

 

 

 

 

 

 

Sunday 26 July 2015
Barry Cunningham Memorial Trophy
At Waterside, Sunday 26 July 2015
Semi-finals (10.30am)
Market Hotel v Aldington
Burton Grove v Bromley Green
Followed by a break and then the final tie

Sunday 16 August 2015
BGV Adult home friendly … details awaited from Emma

Saturday 29 August 2015
Snowdown & Aylesham Youth 6-a-side [U8, U9 am/U10, U11 pm]

———————————————————————————–

PREVIOUS FIXTURES … last season!

Pre-season friendlies
Saturday 6 July 2013: Saturday firsts away Kent Football United (3pm) Players please meet in the clubhouse by 12.30pm
Saturday 13 July 2013: Saturday reserves v Saturday firsts (3pm)
Sunday 14 July 2013: 9×9 pitch private hire with 2pm ko [reference DH/PW]
Tuesday 16 July 2013: Under 15s v Ashford United (6pm) Referee J Hurst
Players to report to clubhouse by 5pm
Thursday 18 July 2013: Under 12s v Under 13s (6.15pm) Under 12s please meet clubhouse by 5.30pm
Saturday 20 July 2013: Under 12s away Folkestone Invicta (11am)
Saturday 20 July 2013: Under 12s Colts away Wye (10am) MATCH CANCELLED: Colts you have training instead from 9-10am
Thursday 25 July 2013: Saturday firsts Away Lydd Town (6.30pm)
Saturday 27 July 2013: Saturday firsts Home Herne Bay (Homelands 3pm) NO OTHER GAMES TO BE ARRANGED FOR THE AFTERNOON PLEASE AS ALL JUNIOR AND SENIOR MEMBERS ARE ASKED TO SUPPORT OUR FIRST EVER MATCH AT HOMELANDS
Saturday 27 July 2013: Under 14s home Little Sharsted (10.30am) – Cancelled by opponents who could not raise a side
Saturday 3 August 2013: Saturday firsts home Eltham Palace (Waterside 3pm) Game called OFF by Eltham Palace
Saturday 3 August 2013: Saturday reserves home Borden Village Reserves (Waterside 2pm) Players please meet clubhouse by 12.30pm
Sunday 4 August 2013: Bromley Green Vets v Ashford Vets (Homelands 2.45pm) for the Barry Cunningham Memorial Cup with proceeds going to the Pilgrims Hospice. Players have been notified by DH and are asked to report to Homelands at 1.30pm.
Wednesday 7 August 2013: Saturday thirds home Dayspring CCC (6.30pm) Referee Mr D Whipps Players please meet clubhouse by 5pm … anyone going to be a bit late through work must contact Gary or Lee
Saturday 10 August 2013: Saturday firsts home Crockenhill (3pm) Players please meet clubhouse 1.45pm
Sunday 11 August 2013: Sunday firsts away Star United (11am) Players please meet clubhouse 9.15am sharp
Saturday 17 August 2013: Saturday firsts home Kennington (Waterside 3pm) NOW AWAY PLEASE CONTACT SECRETARY OR MANAGER FOR DETAILS
Saturday 17 August 2013: Saturday reserves home Kennington Reserves (Waterside 2pm) OFF AS OPPONENTS UNABLE TO RAISE A  SIDE
Saturday 17 August 2013: U12 Colts home Ashford United (9.30am) MATCH CANCELLED
Sunday 18 August 2013: Sunday Reserves v Kennington (10.30am) Players please meet clubhouse 9am
Sunday 18 August 2013: Under 16s home Mersham (11am) OFF DUE TO CRACKS ON PITCH

Wednesday 21 August 2014: Sunday Reserves home Aldington Reserves (6.30pm) Players please meet in the clubhouse 5pm or as near as possible … if you are going to be late you must inform Phil

Thursday 22 August 2013: Saturday thirds home Mersham (6.30pm) Players please meet clubhouse by 5pm … anyone that may be late due to work must inform Gary or Lee

Thursday 22 August 2013: Under 15s away Faversham Town (6.30pm) at the Abbey School. Players to meet our clubhouse by 5pm at the latest

Friday 23 August 2013: Bromley Green Vets v Tyler Hill Vets (6pm) Players please meet Waterside by 5pm

Saturday 24 August 2013: Saturday firsts away Greenways [League] (2.45pm) Players please meet at clubhouse 12 midday

Saturday 24 August 2013: Saturday reserves away Tudor reserves (2pm) Venue: STC, Ivor Grove, New Eltham, SE9 Players please meet by 12 midday in the clubhouse. MATCH CANCELLED BY TUDOR

Sunday 25 August 2013: BG Girls no game now as opponents have cancelled; but there will be training from 10-12 [and no training on Bank Holiday Monday] Sunday 25 August 2013: Sunday firsts home Yalding FC (11am) Players to meet clubhouse by 9.30am

Wednesday 28 August 2013: Saturday thirds home Charing (6.30pm) Pre-season friendly Players to meet clubhouse 5pm … if you are going to be late, please inform Gary or Lee OFF AS CHARING UNABLE TO RAISE A SIDE
Wednesday 28 August 2013: Under 16s away Kennington (6.30pm)

Saturday 31 August 2013: U12 Colts away Smeeth & Brabourne (11am) Players please meet in the clubhouse by 9.30am Saturday 31 August 2013: U11s home South Ashford Royals (12 noon) Players please meet in the clubhouse by 11am Saturday 31 August 2013: Saturday firsts home Tudor Sports (Homelands 2.45pm) KCL Premier Gates open 1.30pm Saturday 31 August 2013: Saturday reserves home Hollands & Blair Reserves(Waterside 2.45pm) Players please meet in the clubhouse by 11am

Sunday 1 September 2013: BG Valiants open day and trials (10-12) Sunday 1 September 2013: BG Girls home v Woodcombe Girls  (10am) Referee Dean Boxall Sunday 1 September 2013: Sunday firsts home Hamstreet (10.30am) Sunday 1 September 2013: Sunday reserves away Ashford Dynamo (10.30am) Sunday 1 September 2013: Under 16s home Mersham (12.30pm) Sunday 1 September 2013: Under 15s home Kennington (2.30pm) Players please meet clubhouse 1pm

Wednesday 4 September 2013: U16s home Ashford United U18s (6.30pm) Friendly

Thursday 5 September 2013: U15s home Kennington A (6pm) Players please meet clubhouse by 5pm Referee Ryan Lee Thursday 5 September 2013: U11s home South Ashford Whites (tbc) Friendly Thursday 5 September 2013: U9s home South Ashford (tbc)

Saturday 7 September 2013: ADYFL matches U9s home Wye Juniors (10.30am) U10s home Grasshopper Yellows (9.30am) U11s home Biddenden Juniors (9.30am) U12s home Wye Juniors (10.30am) U12 Colts home Biddenden Juniors (11.30am) U13s home Ashford Courtside (9.30am) U14s home Smeeth/Brabourne (10.30am) U15s away West Farleigh (10.30am) Players please meet INSIDE the clubhouse at 8am … I don’t want to be trawling round the car parks to find out who is present! Ground address is Elmscroft Park, Charlton Lane, West Farleigh ME15 0NY

Saturday 7 September 2013: Saturday firsts home Chipstead (Homelands 2.45pm) KCL Premier Gates open from 1.30pm Saturday 7 September 2013: Saturday reserves home Borden Village (2.45pm) KCL Div 3 East Players please meet in the clubhouse by 1.15pm Saturday 7 September 2013: Saturday Thirds home Lydd Town Thirds (2.45pm) League Referee: Mr D Whipps Players please meet in the clubhouse by 1.15pm

Sunday 8 September 2013: BG Valiants training (9.30am) Sunday 8 September 2013: BG Girls home Anchorian Angels (10am) Players please meet in the clubhouse by 9am Sunday 8 September 2013: Sunday firsts away Marsh Athletic (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am Sunday 8 September 2013: Sunday reserves home Charing Sunday (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am Sunday 8 September 2013: U16s home Betteshanger (2pm) EKYL

Saturday 21 September 2013: Under 9s home Biddenden Juniors (11.30am)
Saturday 21 September 2013: Under 10s away Pilgrims (10am)
Saturday 21 September 2013: Under 11s home Egerton & Pluckley (11.30am)
Saturday 21 September 2013: Under 12s home Bromley Green Colts (10am)
Saturday 21 September 2013: Under 12s Colts away Bromley Green (10am)
Saturday 21 September 2013: Under 13s away Grasshoppers Green (11.30am)
Saturday 21 September 2013: Under 14s home West Farleigh (10.30 am)
Saturday 21 September 2013: U15s home Smeeth & Brabourne (10.30am)
Saturday 21 September 2013: Saturday firsts home Canterbury City in the Weald of Kent Charity Cup (Waterside 2.15pm) OFF City unable to field an eligible side
Saturday 21 September 2013: Saturday reserves away Hawkinge Town (2.45pm)
Saturday 21 September 2013: Saturday thirds away Willesborough Athletic (2.45pm)  League

Sunday 22 September 2013: BG Girls home Ebbsfleet United (11.30am) Players please meet in the clubhouse at 10.30am
Sunday 22 September 2013: Sunday firsts away Aldington (10.30am) ADSL Premier All Sunday players to meet in the clubhouse by 9am please
Sunday 22 September 2013: Sunday reserves home Troggs (10.30am) ADSL Division One All Sunday players to meet in the clubhouse by 9am please
Sunday 22 September 2013: U16s away Faversham Strike Force (2pm) EKYL

Saturday 28 September 2013
Under 9s no game.
Under 10s home Mersham KO 10am
Under 11s home Grasshoppers KO 11.30am
Under 12s no game.
Under 12s colts home Hawkinge Youth KO 10am
Under 13s home Grasshoppers Yellow KO 10.30am
Under 14s away High Halden Hornets (Champions League) (ko tbc)
Under 15s no game
Saturday firsts home Faversham Harlequins (Homelands 3pm) KICS round 1
Saturday reserves away Kennington Reserves (Sandyacres 2.15pm) ACT Players please meet in the clubhouse 1pm
Saturday thirds home The Wanderers (2.45pm) League

Sunday 29 September 2013
BG Valiants Juniors at Play Football, Rainham (Register 9.30am) Players please meet in the clubhouse by 8am
BG Girls away Thanet Colts Yellow (12 noon) Players please meet in the clubhouse by 10am
Sunday firsts away Kennington (10.30am) ACT Players please meet in the clubhouse by 9am
Sunday reserves home Red Heathens (10.30am) ADSL Division One Players please meet in the clubhouse by 9am
U16s home Faversham Town (2pm) EKYL

Saturday 5 October 2013
U9s away Grasshoppers (10.30am)
U10s no game
U11s away Headcorn (9.30am)
U12s away Hawkinge (10am) Venue: The Churchill School, Hawkinge, Kent CT18 7RH Players please meet in the clubhouse by 8.45am
U12 Colts away Smeeth & Brabourne (10am)
U13s away Smeeth & Brabourne (tbc?)
U14s away Smeeth & Brabourne (2pm) Players please meet 12.30pm in the clubhouse
U15s home Weald Wolves (10am) Players please meet in the clubhouse by 8.30am
Saturday firsts away Bredhurst Juniors (2.45pm) Upchurch Cricket Club, Hollywell Lane, Upchurch, KentME9 7HN. Players please meet in the clubhouse at 12.15pm for a 12.30pm departure.
Saturday reserves home Borden Village Reserves (2.15pm) [Les Leckie Cup 2nd round] Players please meet in the clubhouse by 1.15pm
Saturday thirds home Metro (2.45pm) Players please meet 1.30pm in the clubhouse

Sunday 6 October 2013 
Sunday firsts home Aldington (10.30am) Players please meet in the clubhouse 9am
Sunday reserves away Levin Athletic (10.30am) Players please meet in the clubhouse 9am
U16s no game

Saturday 12 October 2013
U9s home Hawkinge (11.30am)
U10s away South Ashford Sonics (10am) Players please meet in the clubhouse by 8.30am
U11s home Mersham (11.30am)
U12s home Smeeth & Brabourne (10am) Players please meet in the clubhouse by 9am
U12s Colts home New Romney (10am)
U13s home Headcorn (10.30am)
U14s home High Halden (10.30am)
U15s away Biddenden Hotspur (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 8.30am TN27 8BB
Saturday firsts away Fleetdown United (2.45pm) Players please meet in the clubhouse at 12.15pm Heath Lane (lower) ,Dartford,  Kent DA1 2QE
Saturday reserves away Leybourne (2.15pm) [Kent Junior Cup Group A]
Saturday thirds away Aldington (2.45pm)

Sunday 13 October 2013
Sunday firsts home Market (10.30am) [Bodkin Cup] Players please meet in the clubhouse by 9am
Sunday reserves away Beaver (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am
BG Valiants Adults at Gallagher Stadium (Register 9.30am) Players please meet in the clubhouse by 8am
BG Girls away Ridgewaye (11am) Players please meet in the clubhouse by 9am
U16s away Great Chart (2pm) EKYL

Saturday 19 October 2013
U9s away Mersham
U10s home Wye Dragons (10.30am)
U11s away Park Farm Rangers
U12s away New Romney (10am) Players please meet in the clubhouse by 8.45am
U12s Colts away Mersham
U13s away Kennington (2pm)
U14s home West Farleigh (10.30am)
U15s home Mersham (10am) Players please meet in the clubhouse by 8.30am
Saturday firsts away Sheppey & Sheerness United (2.45pm)
Saturday reserves home Little Sharsted (2.45pm)
Saturday thirds home Golden Arrow Reserves (2.45pm)

Sunday 20 October 2013
Sunday firsts home Mersham (10.30am) Players please meet by 9am in the clubhouse
Sunday reserves away White Horse [Kent Sunday Junior Cup] (10.30am) Players please meet by 8.30am in the clubhouse
BG Girls home Meridian Girls (10am) Players please meet in the clubhouse by 9am
U16s home Hythe Stars & Stripes (2pm) EKYL Postponed as Hythe have cup commitments

Saturday 26 October 2013
ADYFL U7/U8/U9 Cup day at Waterside (am)
Saturday firsts  home Stansfeld (2.15pm) KICS Players please meet inside the clubhouse by 1pm
Saturday reserves away South Darenth (2.45pm)
Saturday thirds away UK Staff [Faversham Charity Cup] (2.30pm) Referee Mr N Burke

Sunday 27 October 2013
Sunday firsts away Bethersden (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am – OFF
BG Valiants Juniors at Play Football, Rainham (Register 9.30am) Players please meet in the clubhouse by 8am
U16s home Kennington Juniors (2pm) EKYL – OFF

Saturday 2 November 2013

ADYFL U7/U8/U9 Cup day at Waterside (register 9.15am for first games starting at 9.40am; second group of games will follow straight after)
U10s away Smeeth & Brabourne Hawks (10am)
U11s away South Ashford Royals
U12s Colts away Tenterden Tigers (kick off time tbc)
U12s away South Ashford (kick off time tbc)
U13s away Pilgrims (kick off time tbc)
Saturday firsts home Stansfeld (Homelands 2pm)
Saturday reserves home Sheppey & Sheerness United Reserves (2pm)
Saturday thirds away Lydd United (2.15pm)

Sunday 3 November 2013
Sunday firsts home Market (10.30am)
Sunday reserves away Iden Park (10.30am)
U16s home Woodnesborough (Cup) (1.30pm)
BG Vets v Hildenborough Athletic Vets (1.30pm) SORRY THIS GAME IS OFF

Saturday 9 November 2013
U9s home Kennington Junior Reserves (11.30)
U10s away Ashford United (ko time tbc)
U12s Colts home South Ashford (10am)
U12s home Mersham (10am) Players please meet in the clubhouse by 9am
U13s home Park Farm Rangers (10.30am)
U14s away West Farleigh (ko time tbc)
U15s away Mersham (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am
Saturday firsts home Erith 147 Sports (Homelands 2pm)
Saturday reserves away Blackham & Ashurst Saracens [Kent Junior Cup Gp A] (1.30pm) Goldsmith Leisure Centre, Eridge Road, Crowborough, East Sussex TN6 2TN
Saturday thirds away Kingshill [Kent Junior Cup Gp C] (1.30pm)

Sunday 10 November 2013
Sunday firsts away Hamstreet [Bodkin Cup] (11.05am)
Sunday reserves home Fox Sunday [Sheber Cup 2nd round] (11.05am)
BG Girls home Thanet Colts Green (10am) Cup Players please meet in the clubhouse by 9am
U16s home Ramsgate (2pm) EKYL

Saturday 16 November 2013
U9s away Kennington Juniors (10.30am)
U10s home Grasshoppers Yellow [Cup] (10.30am)
U12s home Wye [Friendly] (10am)
U12 Colts away New Romney Colts [Cup] (12 noon)
U13s home Pilgrims [Cup] (11.30am)
U14s home Smeeth & Brabourne (10am)
U15s home West Farleigh (10am) Referee Richard Wincott Players please meet 8am in the clubhouse
Saturday firsts home New Romney [IRCC] (1.30pm) Players please meet 12 noon in the clubhouse
Saturday reserves away Blackham & Ashurst Saracens (1.30pm) [KJC]
Saturday thirds away Smarden (2.15pm)

Sunday 17 November 2013
Sunday firsts home Larkfield (10.30am) [Kent Sunday Premier Cup]
Sunday reserves away Newchurch (10.30am)
BG Valiants Adults at Gallagher Stadium (Register 9.30am) Players please meet in the clubhouse by 8am
BG Girls home Thanet Colts Green (10am) [Cup] Players please meet in the clubhouse by 9am
U16s away Sittingbourne Lions (2pm) [EKYL] – OFF as Lions have cup commitments

Saturday 23 November 2013
U9s home Pilgrims (11.30am) – OFF
U10s away Smeeth & Brabourne Eagles (12 noon) – OFF
U11s home Smeeth & Brabourne Hawks (11.30am) – OFF
U12s Colts home West Farleigh (10am) – OFF
U12s home Tenterden Tigers (10am) – OFF
U13s home Hawkinge Youth (10.30am) – OFF
U13s away South Ashford rearranged friendly at Pitchside Players please meet in our car park at 9.45am
U14s away Smeeth & Brabourne (9.30am) – OFF
U15s away Biddenden United (11am) Players please meet in the clubhouse by 9am wearing club tracksuit tops
Saturday firsts away Farnborough OB Guild (2pm)
Saturday Reserves home Kennington Reserves (2pm) – OFF
Saturday thirds away Bethersden (2.15pm) – OFF

Sunday 24 November 2013
Charing v Bromley Green Reserves (10.30am)
BG Valiants Juniors at Play Football, Rainham (Register 9.30am) Players please meet in the clubhouse by 8am
BG Girls home Woodcombe Youth (10am) – OFF
U16s home Thanet Colts (2pm) EKYL- OFF

Saturday 30 November 2013
U9s away Ashford United (tbc)
U10s home Grasshopper Green (10.30am)
U11s away Smeeth & Brabourne Eagles (9.30am)
U12s Colts away Wye (kick off time tbc)
U12s away West Farleigh (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am [Venue: East Farleigh Primary School, East Farleigh, Maidstone Kent, ME15 0LY]
U13s away Weald Wolves (10.30am) [Venue: Morley Road, Sevenoaks]
U14s away High Halden Hornets (10.30am)
U15s away Smeeth & Brabourne (11am) Players please meet inside the clubhouse by 9.30am [Venue: Sellindge Sports Field]
Saturday firsts away Metrogas (2pm) Players please meet in the clubhouse by 11.30am
Saturday reserves away Sheppey & Sheerness United (2pm) Players please meet in the clubhouse by 12.30pm
Saturday thirds home Riverside Inn (2.15pm)

Sunday 1 December 2013
Sunday firsts away Marsh Athletic (10.30am) Premier Cup Players please meet in clubhouse by 9am
Sunday reserves awayAshford Dynamo (10.30am) Division One Cup Players please meet in clubhouse by 9am
BG Girls home Long Lane (10am) Players please meet in the clubhouse by 9am
Under 16s home Deal Town Rangers (1.30pm) Cup

Saturday 7 December 2013
U9s home Park Farm Rangers (10.45am)
U10s away Grasshopper Green (11am)
U11s home Smeeth & Brabourne Eagles (11.30am)
U12s Colts home Wye Juniors (9.30am)
U12s home West Farleigh (10am)
U13s home Weald Wolves – OFF
U14s home West Farleigh (9.30am or 11.15am tbc)
Saturday firsts home Staplehurst (2pm)
Saturday reserves away Borden Village Reserves (2pm) Players please meet in the clubhouse by 12.15pm
Saturday thirds away The Woolpack (2.15pm)

Sunday 8 December 2013
Sunday reserves away Egerton (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am
BG Girls away Meridian (10am) League Cup Semi Final Players please meet in the clubhouse by 8.15am Venue: Luton Recreation Ground, Capstone Rd, Chatham  ME5 7PG
U16s away Trinity (2pm)

Saturday 14 December 2013
U10s away Grasshopper Yellow
U11s away Biddenden Juniors
U12s Colts away Biddenden Juniors (kick off time tbc)
U12s away Wye (10.30am) Players please meet 9.15am in the clubhouse
U13s away Ashford Courtside (10.30am)
U15s away Weald Wolves (10am) Players please meet in the clubhouse 8am. Venue: Morleys Road, Weald, Near Sevenoaks TN14 6QR
Saturday firsts away APM Contrast (2pm) Venue: Otham Sports Ground, Honey Lane, Maidstone ME15 8RG.
Saturday reserves away Kennington Reserves (2pm)
Saturday thirds away Tenterden Reserves (2.15pm)

Sunday 15 December 2013
Sunday firsts home SIMLA (10.30am) Kent Sunday Premier Cup Players please meet in the clubhouse 9am
U16s home Trinity (2pm) EKYL
BG Girls away Thanet Colts Green (10am) Players please meet in the clubhouse 8am. Venue: Dane Park, Dane Road, MargateCT9 2AA.

Saturday 21 December 2013
Saturday firsts home Hildenborough Athletic (Homelands 2pm)
Saturday reserves home Hawkinge Town (2pm)

Saturday 4 January 2014
Saturday firsts away Staplehurst (1.30pm) WKCC 1st round – OFF
Saturday reserves home Staplehurst Reserves  (2pm) – OFF
Saturday thirds away Rolvenden (2.15pm) – OFF
U12 Colts away Wye Juniors (10am) [Friendly] – OFF

Sunday 5 January 2014
Sunday firsts away Hamstreet (10.30am) [Bodkin Cup] – OFF
Sunday reserves away Troggs (10.30am) – OFF
Under 16s home Sittingbourne Lions [Cup] – OFF

Saturday 11 January 2014
Saturday firsts away Chipstead (2pm)
Saturday reserves home Guru Nanak (2pm) – OFF
Saturday thirds home Bethersden (2.15pm) – OFF
Under 15s home Biddenden Hotspur (10am) – OFF
Under 13s home Wye Juniors (11.30am) – OFF
Under 12s home Biddenden Juniors (10am)
Under 11s home South Ashford White (10.30am)
Under 10s away High Halden Hornets (10am)

Sunday 12 January 2014
Sunday firsts home Beaver (10.30am) [ACT 2nd round] – OFF
Sunday reserves away Red Heathens (10.30am) Players please meet in the clubhouse at 9am – OFF
Bromley Green Valiants away Folkestone [Friendly] (details from Pat) – OFF
BG Girls away Anchorian Angels (12 noon) Players please meet in the clubhouse at 10am
Under 16s away Betteshanger

Saturday 18 January 2014
Saturday firsts home Snodland Town (Waterside 2pm) – OFF
Saturday reserves away Hawkinge Town (2pm) Players please meet in the clubhouse by 12.30pm
Saturday thirds away Riverside Inn (1.45pm) [League Cup] Players please meet in the clubhouse by 12.45pm
Under 15s away West Farleigh (10.30am) – OFF
Under 14s away Smeeth & Brabourne (12.30pm) – OFF
Under 13s home Grasshoppers Green (11am) – OFF
Under 12s away Bromley Green Colts (10am) – OFF
Under 12 Colts home Bromley Green (10am) – OFF
Under 11s away Egerton & Pluckley (10.30am)
Under 10s home Pilgrims (10.30am) – OFF
Under 9s away Kennington Juniors Colts (TBC) – OFF

Sunday 19 January 2014
Sunday firsts away Hamstreet (10.30am) – OFF
Sunday reserves home Fox Sunday (10.30am) [Sheber Cup] – OFF
BG Girls home Real Gima (10am) – OFF

Saturday 25 January 2014
Saturday firsts home Greenways (Homelands 2pm)
Saturday reserves home Sheerness & Sheppey United Reserves (2pm) – OFF
Saturday thirds home Betteshanger (1.30pm) [Faversham Charity Cup] – OFF
Under 15s home Biddenden United (11am) – OFF
Under 14s home High Halden Hornets (9.30am) – OFF
Under 13s away Grasshoppers Yellow Players please meet in the clubhouse by 10.30am
Under 12 Colts away Hawkinge Please meet in the clubhouse at 8.30am
Under 11s away Grasshoppers (11.30am)
Under 10s away Mersham (11.30am) Please meet in the clubhouse at 10am
Under 9s home Smeeth & Brabourne (10.30am) – OFF

Sunday 26 January 2014
Sunday firsts away Hamstreet (10.30am) [Bodkin Cup] – OFF
Sunday reserves away Troggs (10.30am) Players please meet in the clubhouse 9am
BG Girls away Woodcombe (11am) Players please meet in the clubhouse at 9am
Under 16s home Faversham Strike Force (2pm) – OFF

Saturday 1 February 2014
Saturday Firsts away Staplehurst (1.30pm) [WKCC] – OFF
Saturday Reserves home East Kent College (2.15pm) [Les Leckie Cup] – OFF
Saturday Thirds away Bethersden (2.15pm) – OFF
Under 15s away Smeeth & Brabourne (10am) OFF
Under 14s home High Halden Hornets [Champions League] (9.30am) – OFF
Under 13s home Smeeth & Brabourne (11am) – OFF
Under 12s home Hawkinge (10am) – OFF
Under 12s Colts home Smeeth & Brabourne (10am) – OFF
Under 11s home Headcorn (11.15am) – OFF
Under 9s away South Ashford Played on 3G won 5-0

Sunday 2 February 2014
Sunday Firsts home Beaver (10.30am) [ACT] – OFF
Sunday Reserves away Red Heathens (10.30am) – OFF
BG Girls away Ebbsfleet United (11.30am) – OFF
Under 16s away Faversham Town [3g so ON]

Saturday 8 February 2014
Saturday Firsts home Bredhurst Juniors (2.45pm) – OFF
Saturday Reserves home Guru Nanak Reserves (2.45pm) – OFF
Saturday Thirds home Tenterden Reserves (2.15pm) – OFF
Under 15s  – No game now
Under 14s away West Farleigh – OFF
Under 13s away Headcorn – OFF
Under 12s away Smeeth & Brabourne – OFF
Under 12s Colts away New Romney – OFF
Under 11s away Mersham – OFF
Under 10s home Ashford Courtside Sonics – OFF
Under 9s home Pilgrims – OFF

Sunday 9 February 2014
Sunday Firsts away Hamstreet (10.30am) [Bodkin Cup] – OFF
Sunday Reserves home Ashford Dynamo (10.30am) – OFF
BG Valiants Adults at Gallagher Stadium (Register 9.30am) Players please meet in the clubhouse by 8am
BG Girls now away Thanet Colts Yellow (11am) Players please meet in the clubhouse by 9am Venue: Dane Park, Dane Road, Margate CT9 2AA
Under 16s home Sittingbourne Lions (1.30pm) [Cup] – OFF

Saturday 15 February 2014 
Saturday Firsts away Hildenborough Athletic (2.45pm) – OFF
Saturday Reserves away Guru Nanak Reserves (2.45pm)
Saturday Thirds home The Woolpack (2.45pm) – OFF
Under 15s home Biddenden Hotspur (9.30am) – OFF
Under 14s away Smeeth & Brabourne (1.30pm) [Cup] – OFF
Under 13s home Wye Juniors (11am) – OFF
Under 12s away Bromley Green Colts (10am) – OFF
Under 12 Colts home Bromley Green (10am) – OFF
Under 11s home Smeeth & Brabourne Hawks (10am) – OFF
Under 10s away Ashford United (11am) on the Stanhope 3g Players please meet in the clubhouse by 10am
Under 9s away Kennington Juniors – OFF

Sunday 16 February 2014
Sunday Firsts away Mersham (10.30am) – OFF
Sunday Reserves home Fox Sunday (10.30am) [Sheber Cup] – OFF
Under 16s home Great Chart (2pm) – OFF

Saturday 22 February 2014
Saturday Firsts home Farnborough OBG (Homelands 2.45pm)
Saturday Reserves away Little Sharsted (Sittingbourne Comm College 2.45pm)
Saturday Thirds away Metro (Stanhope 3G 2.45pm)
Under 15s away Smeeth & Brabourne – OFF
Under 14s away Smeeth & Brabourne (1.30pm) Players to meet in the clubhouse by 12 midday)
Under 13s home Kennington Juniors – OFF
Under 12s home New Romney – OFF
Under 12s Colts home Mersham – OFF
Under 11s home Park Farm Rangers – OFF
Under 10s away Wye Dragons – OFF
Under 9s home Smeeth & Brabourne – OFF

Sunday 23 February 2014
Bromley Green Valiants: Juniors tournament. Please meet in the clubhouse at 8am to prepare … mini buses leave at 8.30am sharp
Sunday Firsts away Hamstreet (10.30am) [Bodkin Cup] – OFF
Sunday Reserves home Ashford Dynamo (10.30am) – OFF
Under 16s away Hythe Stars & Stripes – OFF

Saturday 1 March 2014
Saturday First team away Staplehurst (4.30pm Swadelands 3G) [WKCC]
Saturday Reserves home East Kent College [Les Leckie Cup] – OFF
Saturday Thirds home Bethersden (2.45pm) – OFF
Under 14s away West Farleigh (10.30am) [Champions League] Players please meet by 9am in the clubhouse
Under 13s home Wye Juniors (11am) [Cup] – OFF
Under 12s home Mersham (10am) [Cup] – OFF
Under 12 Colts away Hawkinge (10am) – OFF
Under 11s home Mersham (10am) [Cup] – OFF
Under 9s away Kennington Juniors (10.30am) – OFF

Sunday 2 March 2014
Sunday Firsts home Beaver (10.30am) [ACT] – OFF
Sunday Reserves away Red Heathens (10.30am) – OFF
BG Girls home Ridgeway (10am) – Now away
Under 16s away Kennington Juniors (2pm) – OFF

Saturday 8 March 2014
Saturday Firsts home Sheppey & Sheerness (Homelands 2.45pm)
Saturday Reserves home Sheppey & Sheerness Reserves (Waterside 2.45pm)
Saturday Thirds home Betteshanger (Waterside 1.30pm) [Faversham Charity Cup]
Under 15s home Weald Wolves (11.30am) [North School 3G] Players will on this one occasion go straight to the North School reporting at 10.45am
Under 14s home High Halden Hornets (Homelands 11.30am)
Under 13s away Wye (11am) Players please meet in the clubhouse by 9.30am
Under 12s home Mersham (11am) [Cup] Players please meet clubhouse 10am
Under 12 Colts away South Ashford (9.30am Pitchside) Players please meet in the clubhouse by 8.30am
Under 11s home Mersham (11am) [Cup] Players please meet in the clubhouse 9am
Under 10s home Ashford United (10am) Players please meet in the clubhouse by 9am
Under 9s home Pilgrims (10am) Players please meet in the clubhouse by 9am

Sunday 9 March 2014
Sunday firsts away Market Hotel (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am
Sunday reserves home Shadoxhurst (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am
BG Valiants Adults at Gallagher Stadium (Register 9.30am) Players please meet in the clubhouse by 8am
BG Girls away Meridian (12 noon) Players please meet in the clubhouse by 10am
Under 16s home Sittingbourne Lions (1.30pm Pitchside 3G) [Cup]

Saturday 15 March 2014
Saturday Firsts home Metrogas (Homelands 2.45pm)
Saturday Reserves home East Kent College (Waterside 2.15pm) [Les Leckie Cup]
Saturday Thirds home Tenterden Reserves (Waterside 2.45pm)
Under 15s away Biddenden Hotspur (10am) Players please meet in the clubhouse by 8.30am
Under 14s Home High Halden Hornets (10.30am) [Champions League]
Under 13s home Pilgrims (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9.15am
Under 12s home South Ashford (9.30am)
Under 12 Colts home Tenterden Tigers (9.30am)
Under 11s home South Ashford Royals (11am)
Under 10s home Smeeth & Brabourne Hawks (11am) Players please meet in the clubhouse by 9.30am
U9s away Kennington Juniors Colts (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am [Josh will be taking the squad today]

Sunday 16 March 2014
Sunday firsts away Hamstreet (10.30am) [Bodkin Cup] Players please meet in the clubhouse by 9am
Sunday reserves home Newchurch (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am
BG Girls home Thanet Colts Green (10am) Players please meet in the clubhouse by 9am
Under 16s home Sittingbourne Lions (2pm)

Saturday 22 March 2014
Saturday Firsts home Erith 147 Sports (Homelands 2.45pm)
Saturday Reserves home Kennington Reserves (Waterside 2.45pm) – OFF Kennington unable to raise a side
Saturday Thirds away Lydd United (2.15pm) [Cup] – OFF called off by Lydd
Under 15s home Mersham (Homelands 11.30am) Players please meet Homelands 10.30am
Under 13s away Hawkinge (afternoon kick off … John will give you all details)
Under 12s away Tenterden Tigers (9.30am) Players please meet in the clubhouse by 8.15am
Under 12 Colts away West Farleigh
Under 11s away Smeeth & Brabourne Hawks
Under 9s home Smeeth & Brabourne Eagles (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9.30am

Sunday 23 March 2014
Sunday Firsts home Beaver Inn (10.30am) [ACT] Players please meet in the clubhouse by 9am
Sunday Reserves away Red Heathens (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am
BG Valiants Juniors at Play Football, Rainham (Register 9.30am) Players please meet in the clubhouse by 8am
BG Girls home Real Gima (10am) Players please report to the clubhouse by 9am
Under 16s away Thanet Colts

Saturday 29 March 2014
Saturday Firsts away Hildenborough Athletic (2.45pm)
Saturday Reserves home Guru Nanak Reserves (2.45pm)
Saturday Thirds home Rolvenden (2.45pm)
Under 15s home Biddenden United (10.30am) (League) Players please meet in the clubhouse by 9am
Under 14s home Smeeth & Brabourne (10.30am) [Champions League] – OFF Smeeth & Brabourne unable to raise a side
Under 13s away Park Farm (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am
Under 12s home New Romney (10am)
Under 12 Colts away Hawkinge (10am) Players please meet in the clubhouse by 8.45am
Under 11s no game
Under 10s no game
Under 9s no game

Sunday 30 March 2014
Sunday Firsts away Mersham (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am
Sunday Reserves home Levin Athletic (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am GAME OFF [no referee]
BG Girls home Woodcombe (10am) Players please meet in the clubhouse by 9am
Under 16s home Hythe Stars & Stripes (2pm)

Tuesday 1 April 2004
Under 13s home Smeeth & Brabourne (6pm) Players please meet in the clubhouse by 5pm

Wednesday 2 April 2014
Under 10s home Ashford Courtside Sonics (5.30pm) Players please meet in the clubhouse by 4.30pm

Saturday 5 April 2014
Saturday Firsts home Greenways (Homelands 2.45pm)
Saturday Reserves home Kennington Reserves (Waterside 2.45pm)
Saturday Thirds home Metro [Cup] (Homelands 11.30am)
Under 15s away West Farleigh (10.30am) NLL Academy, Boughton Lane, Loose, Maidstone, Kent ME15 9QL Players please meet in our clubhouse 8.30am
Under 14s away Smeeth & Brabourne (3pm)
Under 13s home Hawkinge (11am) Players please meet in the clubhouse by 9.30am
Under 12s home Tenterden Tigers (10am)
Under 12 Colts home West Farleigh (10am) Players please meet in the clubhouse by 9.15am
Under 11s home Headcorn (11.15am)
Under 10s away Mersham (9.30am)
Under 9s no game at present

Sunday 6 April 2014
Sunday Firsts no game at present
Sunday Reserves v Fox Sunday (10.30am) [Sheber Cup] Players please meet in the clubhouse by 9am
BG Girls away Long Lane (12 noon) Players please meet in the clubhouse by 10am Venue: Lane JFC, Kidbrooke Playing Fields, Dursley Road, London SE3 8PB
Under 16s home Thanet Colts

Wednesday 9 April 2014
Saturday Firsts home Hildenborough (Waterside 6.15pm) – OFF as visitors cannot make early kick off time

Saturday 12 April 2014
Saturday Firsts home Fleetdown United (Homelands 2.45pm) Players please meet at Homelands 1.30pm
Saturday Reserves away Hawkinge (2.45pm)
Saturday Thirds away Lydd Town A (2.45pm) Players please meet in the clubhouse by 1.15pm
Under 15s no game
Under 14s no game
Under 13s home Weald Wolves (Homelands 11am) Meet Homelands 9.30am
Under 12s no game
Under 12 Colts no game
Under 11s away Grasshoppers (kick off time tbc)
Under 10s away Smeeth & Brabourne (10am) Note: to be played at Waterside OFF
Under 9s away Wye (11am) [Friendly] [Imperial College Sports Ground TN25 5DA] Players please meet in the clubhouse 9.30am

Sunday 13 April 2014
BG Valiants Adults at Gallagher Stadium (Register 9.30am) Players please meet in the clubhouse by 8am
BG Girls away Ebbsfleet (10am) Players please meet in the clubhouse at 8am Elite Venue, Dunkirk Close, Gravesend DA12 5ND
Under 16s home Ramsgate  [double header – with 30 mins break between the matches] Early kick off as advised by your manager

Tuesday 15 April 2014
Saturday Reserves home Kennington Reserves (6.30pm) Players please meet in the clubhouse 5pm

Wednesday 16 April 2014
Saturday Firsts home Snodland Town (Waterside 6.15pm) – OFF
Saturday Thirds away The Woolpack (6.15pm)
Under 16s Away Hythe Stars & Stripes (6.30pm)

Friday 18 April 2014
Under 16s Away Great Chart (10.30am)

Saturday 19 April 2014
Saturday Firsts away Stansfeld (2.45pm)
Saturday Reserves away Guru Nanak Reserves (2.45pm)
Saturday Thirds home Willesborough Athletic (2.45pm)
Under 15s home Biddenden Hotspur – OFF as Hotspur cannot field a side over Easter
Under 14s no game
Under 13s Home Grasshoppers 11am Players please meet in the clubhouse by 9.45pm
Under 12s Home Hawkinge (10am)
Under 12 Colts Away New Romney (ko?)
Under 11s Double header at Waterside Smeeth & Brabourne Hawks (9.30/11am)
Under 10s Home Pilgrims (11.15am) Players please meet in the clubhouse 10am

Sunday 20 April 2014
Sunday Firsts away Hamstreet (10.30am)
Sunday Reserves home Beaver (10.30am)

Monday 21 April 2014
Saturday Firsts home Bredhurst (Waterside: 11.30am)

Tuesday 22 April 2014
Saturday Thirds away The Wanderers (6.15pm)

Thursday 24 April 2014
Sunday Reserves home Ashford Dynamo (6.15pm)

Saturday 26 April 2014
Saturday Firsts away Erith 147 Sports (2.45pm)
Saturday Reserves home Hawkinge Town (Waterside 2.45pm)
Saturday Thirds home Lydd United (Waterside 2.45pm)
Under 15s away Smeeth & Brabourne (11.15am) Players please meet in the clubhouse by 10am [Presentation of the League Trophy follows the game at 12.30pm]
Under 14s no game
Under 13s no game
Under 12 Colts home Smeeth & Brabourne (10am)
Under 11s away Mersham
Under 10s home Smeeth & Brabourne Eagles (10am) Players please meet in the clubhouse by 8.30am

Sunday 27 April 2014
Sunday Firsts home Brewmasters (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am
BG Valiants Adults home Folkestone Invicta (11am) [Friendly] 7-a-side on junior pitch Players please meet in the clubhouse by 9.30am
BG Valiants Juniors at Play Football, Rainham (Register 9.30am) Players please meet in the clubhouse by 8am
Under 16s away Sittingbourne Lions (2pm)

Tuesday 29 April 2014
Saturday Firsts home APM Contrast (6.30pm)

Wednesday 30 April 2014
Saturday Reserves away New Romney Reserves (6.30pm)
Saturday Thirds away Golden Arrow Reserves (6.30pm)
Under 16s away Kennington Juniors (6.30pm)

Friday 2 May 2014
U12 v U12 Colts (6pm)

Saturday 3 May 2014
Saturday Firsts away Tudor Sports (2.45pm)
Saturday Thirds home Aldington (2.15pm)
Under 14s Cup Final: Bromley Green v High Halden Hornets (10am) [venue Hockey Club, Ball Lane] All to support if possible please

Sunday 4 May 2014
Sunday Reserves home Iden Park (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am
BG Girls Friendly away [Barnet Wood Road, Hayes, Bromley Kent BR2 7AA] Please meet clubhouse 8am
Under 16s home Faversham Strike Force (2pm)

Wednesday 7 May 2014
Saturday Firsts home Snodland Town (6.30pm)
Under 16s home Kennington Juniors (6.30pm)

Saturday 10 May 2014
Saturday Firsts away Staplehurst (2pm) Players please meet clubhouse by midday
Saturday Thirds away Rolvenden (2.45pm)
Under 12s away Smeeth & Brabourne

Wye Juniors Tournament
U8s meet in clubhouse  12 midday please
U9s meet in clubhouse  7.30am please
U10s meet in clubhouse 7.15am please
U11s meet in clubhouse  12 noon please
U12s meet in clubhouse  Go straight from league game

Sunday 11 May 2014
Sunday Reserves away Shadoxhurst (10.30am) Players please meet in the clubhouse 9am
BG Girls in KGLFL Cup Final v Real Gima at Cobdown (12 noon) Cobdown Sports Club, Station Rd, Aylesford. Kent ME20 6AU Players please meet in the clubhouse by 9.30am

Tuesday 13 May 2014
Saturday Firsts home Hildenborough (6.30pm)
Saturday Thirds home The Woolpack (6.30pm)

Wednesday 14 May 2014
Sunday Firsts home Marsh Athletic (6.30pm)

Thursday 15 May 2014
Saturday Thirds home Smarden (6.30pm)

Saturday and Sunday 17/18 May
South Ashford Tournament at Homelands
Under 9s Players please meet in the clubhouse by 7.15am Saturday
Under 10s Players please meet in the clubhouse by 7.15am Saturday
Under 11s Players please meet in the clubhouse by 8.15am Sunday
Under 12s Players please meet clubhouse 8.45am Sunday
U13s Players please meet clubhouse 12 midday Sunday
Under 14s Players please meet clubhouse 12 midday Sunday
Under 15s Players please meet clubhouse 2pm Saturday
Under 16s please meet clubhouse ? Saturday

Saturday 17 May 2014
Under 12 Colts home Mersham (10am) Players please meet in the clubhouse by 9.15am
Saturday Thirds away Riverside (1pm)

Sunday 18 May 2014
BG Valiants Juniors at Play Football, Rainham (Register 9.30am) [World Cup Event with teams adopting countries] Players please meet in the clubhouse by 8am
Under 16s home Great Chart

Thursday 22 May 2014
Saturday Thirds home Bethersden (6.30pm)

Friday 23 May 2014
Under 15s leave clubhouse 9am for the Bolton Wanderers Youth Cup

Saturday 24 May 2014
BG Girls in Camber Tournament Please meet clubhouse 8am

Sunday 25 May 2014
BG Girls in Camber Tournament Alan will give meeting time details
Under 16s away Hythe Stars & Stripes (2pm)
BG Valiants coaches v players fun game (kick off 11am) Details from Pat

Wednesday 28 May 2014
New BG U12s home Canterbury City (6.30pm) [Friendly]

Saturday 31 May 2014
U15s home Biddenden Hotspur (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am
U12 Colts in tournament at Swan Lane, Sellindge from 10am

Sunday 1 June 2014 
BG Vets v New Romney Vets (11am) (organiser Phil Wedge 07719025732) – OFF

Sunday 8 June 2014
Inter Counties Competition for BG Girls against Essex, Herts, Surrey held at Great Danes YFC, Sawyers Hall Lane, Brentwood, Essex CM15 9BY Players please meet in the clubhouse by 8.45am

For teams meeting for the Hawkinge Tournament, the clubhouse will be open from 7.30pm on Sunday

Saturday 14 June 2014 ADYFL Respect U9 Cup Finals at Waterside in the morning [contact Karen Greenfield]. Helpers please arrive 7am.

Saturday 14 June 2014 and Sunday 15 June 2014 Faversham Strike Force Tournament at Abbey School. Stan has circulated all details. Clubhouse opens 7am Saturday. Sunday: keyholders please bring your keys in case we have run out of staff following Saturday’s events!
Under 13s please meet in the clubhouse by 7.30am on Saturday to prepare for the Faversham tournament

Thursday 19 June 2014 Under 11s home Ashford United Colts [Friendly] 5.45pm

Saturday 21 June 2014 BG Girls in Ridgewaye Tournament Players please meet in the clubhouse midday

Sunday 22 June 2014 Bromley Green U18s home South Ashford U18s [Friendly] kick off 10.30am Players please meet in the clubhouse by 9am

Saturday 28 June 2014 Wittersham Tournament involving BG U12 Colts and U11s. Colts meet ground 8.20am. U11s meeting time ?

Tuesday 1 July 2014 Next season’s U13s ADYFL v Folkestone Invicta (6.30pm) [Friendly] Players to meet time in clubhouse please?

Saturday 5 July 2014 Vinters tournament
U8 Players please meet in the clubhouse by 8am
U9 Players please meet in the clubhouse by 12.15pm
U10
U11 Players please meet in the clubhouse at 11.45am
U12
U12 Colts Players please meet in the clubhouse 7.45am
U13 Players please meet in the clubhouse by 11.30am
U14 Players please meet in the clubhouse 7am

Sunday 6 July 2014 BG Valiants Adults away Deal in the John Myers Cup 1st leg. Venue: Castle Community College, Mill Road, Deal   CT14 9BD. Players please meet in the clubhouse by 7.30am

Saturday 12 July 2014 Current U12 Colts in Tonbridge Tournament. Players please meet at the venue U12 pitches at 13:30. Postcode is TN9 1DS.

Saturday 12 July 2014 Current U12s away Folkestone Invicta ‘B’ in a friendly [10.30am] Players please meet in the clubhouse 9.15am

Sunday 13 July 2014 BG Valiants Adults home Deal in the John Myers Cup 2nd leg [please note the Valiants will be using the 9-a-side pitch nearest the bungalows] [10am] Players please meet in the clubhouse by 9am

Sunday 13 July 2014 U14/15 home Lenham (12 midday ko) Players please meet in the clubhouse by 10.30am

Sunday 13 July 2014 U13 EKYL home v Folkestone Invicta (10.30am) [Friendly] Players please meet in the clubhouse by 9am

Saturday 26 July 2014 Company tournament at Waterside with first kick off at 11am. Players please meet in the clubhouse by 10am. [Organiser J Ahmad].

Sunday 27 July 2014 Barry Cunningham Memorial Trophy at Waterside with four participating teams invited for fun: Bromley Green, Market Hotel, Aldington and Fox Sunday. £50 per team entry. Cheques by 1 July made out to Ashford Charity Funds. Matches 30 mins each way. First semi final 11am, second semi final 12.15pm. Then half hour break before the final. All supporters welcome. Organiser Gary Kirton.

Wednesday 30 July 2014 Saturday reserves home Dayspring CC [Friendly] (6.30pm)

Saturday 2 and Sunday 3 August 2014 Revised date for the BGFC Juniors 6-a-side tournament at Waterside Cancelled due to so many teams withdrawing through holidays

Monday 4 August 2014 U18s home Ashford United [Friendly] (7pm) pitch reserved by S Rollings. Players please meet in the clubhouse by 6pm

Saturday 9 August 2014 Saturday firsts home Bredhurst Juniors [Friendly] (2.45pm) Referee: Mr D Whipps

Sunday 10 August 2014 Sunday XI home Batchelors SSC [Friendly] (10.30am) Referee: Mr C Wright Players please meet in the clubhouse by 9am

Saturday 16 August 2014 Under 10s away Grasshoppers and Wye [Friendlies] Players please meet in the clubhouse by 9am

Saturday 16 August 2014 Under 13 Colts home New Romney [Friendly] (10am) Referee Mr J Twyman Players please meet in the clubhouse by 9am

Saturday 16 August 2014 Under 13s ADYL home Smeeth & Brabourne [Friendly] (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9.15am

Saturday 16 August 2014 Saturday reserves away Tenterden Town [Friendly] (2.45pm) Players please meet in the clubhouse by 1pm

Saturday 16 August 2014 Saturday firsts home Golden Arrow [Friendly] (2.45pm) Referee Mr L Bagshaw Players please meet in the clubhouse by 1.30pm

Sunday 17 August 2014 Sunday firsts away Kennington [Friendly] (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am

Sunday 17 August 2014 Adult Valiants tournament [am] 7-team tournament [Organiser Pat Penfold] Players please meet in the clubhouse by 8.30am

Tuesday 19 August 2014
Under 16s home Mersham [Friendly] (6pm) Players please meet in the clubhouse by 5pm

Saturday 23 August 2014
Saturday firsts home Borden Village Reserves [Friendly] (2.45pm) Players please meet in the clubhouse by 1.30pm Cancelled as Borden could not raise a side
Saturday reserves away Charing [Friendly] at Charing Heath Recreation Ground (2.30pm)

Sunday 24 August 2014
Sunday firsts home Shadoxhurst [Friendly] (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am
Sunday reserves home Charing Reserves [Friendly] (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am

Thursday 28 August 2014 Under 15s home Park Farm [Friendly] (6pm) Players please meet in the clubhouse by 5pm

Saturday 30 August 2014
Under 14s home Grasshoppers Green [Friendly] (11am)
Saturday firsts home APM Reserves [Friendly] (2.45pm)

Sunday 31 August 2014
Under 10s at Margate Galactico Tournament (6-a-side) Players please meet in the clubhouse at 7am – sorry but we have to register at 8.30am! Parking is free at Palm Bay Primary School, Cliftonville, Margate, Kent CT9 3PP. Organiser Nicola Shannon 07801295062

Sunday firsts home Iden Park (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am
Sunday reserves away Givauden (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am
Charity 5-a-side tournament to raise money to help build a school in Gambia [organiser Karen Greenfield] … please click on link below for poster
charity poster

 

Thursday 11 September 2014
Under 11s home Smeeth & Brabourne Eagles [Friendly] (5.45pm) Players please meet in the clubhouse by 5pm

Saturday 13 September 2014
Saturday firsts away Holland & Blair Reserves (2.45pm) Players please meet in the clubhouse 12.45pm
Saturday reserves home Tenterden Reserves (2.45pm)
ADYFL U14s away Weald Wolves (11.30am) Players please meet in the clubhouse by 9.15am
ADYL U13s away Biddenden Juniors
ADYL U13 Colts away Tankerton (10am) Players please meet in the clubhouse at 8am
ADYL U12s home Egerton & Pluckley
ADYL U11s away Ashford Courtside Sonics (10am) Players please meet in the clubhouse by 8.30am
ADYL U10s home Faversham Town (10am) Players please meet in the clubhouse by 9.15am
ADYL U9s home Tenterden Tigers (11.30am) Referee Mr J Twyman
ADYL U8s no game at present

Sunday 14 September 2014
Sunday firsts home Marsh Athletic (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am
Sunday reserves away Marsh Athletic Reserves (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am

BG Valiants Adults at the Abbey School, Faversham Players please meet in the clubhouse at 8am

BG Girls away Ridgeway (10am) Players please meet in the clubhouse 8am

EKYL U16s no game at present
EKYL U15s away Tankerton
EKYL U13s home Trinity

Saturday 20 September 2014
Saturday firsts home Malgo (2.45pm)
Saturday reserves away Lydd Town A (2pm) Players please meet in the clubhouse by 12.30pm

Under 8s home Hawkinge Youth Hawks (10.30am) PLEASE NOTE NEW KICK OFF TIME at request of visitors Players please meet in the clubhouse 9.30am
Under 9s away Cantiaci (10.30am) Aylesham Welfare Leisure Centre, Spinney
Lane, Aylesham CT3 3BE Under 9s game is off as Cantiaci cannot raise a side … instead there will be training and a game at 11.30am with Guido
Under 10s away Kennington Juniors (9.30am) Players please meet in the clubhouse by 8.45am
Under 11s home Ashford Utd Juniors (11.30am) Players please meet in the clubhouse by 10.30am
Under 12s away Grasshoppers (11.30am) Players please meet in the clubhouse by 10.15am
Under 13s home Smeeth and Brabourne (10am) Players please meet in the clubhouse by 8.45am
Under 13s Colts home Tenterden (10am) Players please meet in the clubhouse by 9am
Under 14s away Grasshoppers (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 8.45am

Sunday 21 September 2014
Sunday firsts away Aldington (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am
Sunday reserves home Sandgate AFC (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am

BG Girls away Margate Youth (10.30am) Hartsdown Park, Hartsdown Road, Margate, Kent CT9 5QX. Players please meet in the clubhouse by 8.30am

EKYL U16s no game
EKYL U15s away Thanet Colts (Cup)
EKYL U13s no game

Saturday 27 September 2014
Saturday firsts home Kennington [KICS] (2.45pm)
Saturday reserves home Aldington (2pm)
ADYFL U14s home Hawkinge Youth (10am) Players please meet in the clubhouse by 8.45am
ADYL U13s no game
ADYL U13 Colts away West Farleigh OFF West Farlegh unable to fulfil fixture
ADYL U12s home Headcorn (10am)
ADYL U11s no game at present [training session 9-11 instead]
ADYL U10s home Mersham Juniors (11.30am) Players please meet in the clubhouse by 10.45am Referee: Mr Barrie Castle
ADYL U9s home Egerton & Pluckley (11.30am) Referee: Mr Amir Zureiqi
ADYL U8s away Mersham Spitfires (12 midday)

Sunday 28 September 2014
Sunday firsts away Willesborough AFC [ACT] (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am
Sunday reserves home Charing Reserves (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am

BG Girls no game

BG Valiants Juniors at Rainham Players please meet in the clubhouse at 8am

EKYL U16s away Canterbury Youth (2pm)
EKYL U15s away Canterbury Youth (2pm)
EKYL U13s no game

Saturday 4 October 2014

Saturday firsts home Faversham Strike Force (2.45pm) Players please meet in the clubhouse by 1.30pm
Saturday reserves – no game

ADYFL U14s away Headcorn (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 8.45am
ADYL U13s away Hawkinge Youth (waiting for home team to confirm ko)
ADYL U13 Colts home Wye Juniors (10am) Players please meet in the clubhouse at 9am
ADYL U12s away Mersham Juniors (waiting for home team to confirm ko)
ADYL U11s away Smeeth & Brabourne Hawks (9am) Players please meet in the clubhouse at 7.30am
ADYL U10s away New Romney (11am) Players please meet in the clubhouse by 10am
ADYL U9s away Faversham Town Juniors (11.30am) Venue: Abbey School, Faversham, ME13 8RZ Players please meet in the clubhouse at 9.30am
ADYL U8s home Pilgrims (10am) Referee Mr A Zureiqi Players please meet in the clubhouse by 9am

Sunday 5 October 2014
Sunday firsts away Shadoxhurst (10.30am) Players please meet in the clubhouse 9am
Sunday reserves away Grasshoppers [Sheber Cup] (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am

BG Girls away Ridgewaye (KGL Cup preliminary round) (12.30pm) Players please meet in the clubhouse at 10.30am

EKYL U16s away Trinity Colts (Cup) (1.30pm) Players please meet 11am and the venue is Dane Court School, Broadstairs Road, Broadstairs, Kent CT10 2RT
EKYL U15s no game
EKYL U13s away Dover Rangers (2pm) Can someone please advise of the clubhouse meeting time … thanks

Saturday 11 October 2014

Saturday firsts away East Kent College (2.45pm) OFF due to bereavement at EKC FC [THERE IS TRAINING AT 2PM!]
Saturday reserves home Borough Green [KJC] (1.45pm)

Message from Karen: CAN ALL MANAGERS PLEASE KEEP TO KO TIMES AS WE HAVE 6 HOME GAMES THIS SATURDAY. PARKING WILL HAVE TO BE ON THE FIELD ONCE OUR SPACES ARE FULL!

ADYFL U14s home Kennington Juniors (11.30am) Players please meet in the clubhouse at 10.15am
ADYL U13s home Mersham Juniors (9.30am) Players please meet in the clubhouse by 8.45am OFF
ADYL U13 Colts away Biddenden Juniors (10am) Players please meet in the clubhouse by 8.45am
ADYL U12s home Park Farm Rangers (11.30am) Players please meet in the clubhouse by 10.30am
ADYL U11s home Grasshopper Yellow (11.30am) Players please meet in the clubhouse by 10.15am/any help at 10am with goals etc appreciated Referee appointed by League OFF
ADYL U10s home Park Farm Colts (9.30am) Players please meet in the clubhouse by 8.45am Referee Mr A Zureiqi
ADYL U9s home Grasshoppers (9.30am) Referee Mr M Barrett OFF
ADYL U8s away Smeeth & Brabourne (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am Postcode is TN 25 6SA OFF

Sunday 12 October 2014
Sunday firsts no game this Sunday
Sunday reserves home Burton Grove [Div Two Cup] (10.30am) Players please meet in the clubhouse 9am

BG Valiants Adults at the Abbey School, Faversham Players please meet in the clubhouse at 8am

BG Girls home Anchorian Angels (10am) Players please meet in the clubhouse by 9.15am

EKYL U16s home Deal Town Rangers (2pm) Meeting time?
EKYL U15s home Faversham Town (2pm) Players please meet in the clubhouse by 12.30pm
EKYL U13s away Woodnesborough [Cup] (1.30pm)

Saturday 18 October 2014
Saturday firsts home Park Regis (2.45pm)
Saturday reserves home Chartham Reserves [FCC] (2pm) Players please meet in the clubhouse by 12.30pm
ADYFL U14s away New Romney (10.45am) Players please meet in the clubhouse by 9.15am
ADYL U13s away New Romney
ADYL U13 Colts home Smeeth & Brabourne (10am) Players please meet in the clubhouse by 9am
ADYL U12s away Biddenden Juniors
ADYL U11s away High Halden Hornets (10am) Players please meet in the clubhouse by 8.30am
ADYL U10s away Smeeth & Brabourne (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9.15am Venue: Smeeth Primary School TN25 6RX
ADYL U9s away Hythe Stars & Stripes (10.30am)
ADYL U8s home South Ashford (10am) Referee: Mr M Barrett Players please meet in the clubhouse by 9am

Sunday 19 October 2014
Sunday firsts fixture awaited …
Sunday reserves home Wateringbury [Kent Junior Cup] (10.30am) Players please meet in the clubhouse 9am

BG Valiants Adults away Anchorians [Friendly] Players please meet in the clubhouse by 12.15pm

BG Valiants Juniors at Rainham Players please meet in the clubhouse at 8am

BG Girls away Long Lane in County Cup (12 midday) Players please meet in the clubhouse by 9.45am Venue: Long Lane JFC, Kidbrooke Playing Fields, Dursley Rd, London SE3 8PB

EKYL U16s away Faversham Strike Force (2pm) Players please meet in the clubhouse by 12.15pm
EKYL U15s away Grasshoppers (2pm)
EKYL U13s home Hawkinge Youth (2pm) Referee Joe Monkhouse

Saturday 25 October 2014
Saturday firsts home Hollands & Blair (2.45pm) Players please meet in the clubhouse 1pm
Saturday reserves home Bethersden (2pm) Players please meet in the clubhouse by 12.45pm

ADYFL U14s home Kennington Juniors (10am) Players please meet in the clubhouse at 8.45am
ADYL U13s home Mersham (10am) Match called off by Mersham
ADYL U13 Colts no game at present
ADYL U12s no game at present
ADYL U11s home Grasshoppers Yellow (11.30am) Players and parents please meet 10am to prepare for the game and help with goals etc
ADYL U10s no game at present
ADYL U9s no game at present
ADYL U8s Cup kick off time to be confirmed Players please meet in the clubhouse by 10am

Sunday 26 October 2014
Sunday seniors away Shepway Spartans (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am

EKYL U16s away Dover Rangers [Cup] (1.30pm) River Recreation Ground, Lower Road, Dover, Kent CT17 0RL Players please meet in the clubhouse by 11.45am at the latest
EKYL U15s no game
EKYL U13s away Herne Bay Youth (2pm) OFF as Herne Bay unable to raise a side

Saturday 1 November 2014
Saturday firsts away East Kent College (2pm) Players please meet in the clubhouse by 12.15pm
Saturday reserves home Lydd Town A (2.15pm) Players please meet in the clubhouse by 1pm

ADYFL U14s home Park Farm Rangers (11.30am) Players please meet in the clubhouse by 10.30am
ADYL U13s home Bromley Green Colts (10am) Players please meet in the clubhouse by 9am
ADYL U13 Colts away Bromley Green (10am) Meeting time please?
ADYL U12s home Smeeth & Brabourne Hawks (11.30am) Meeting time please?
ADYL U11s home Smeeth & Brabourne Eagles (10am) Players please meet in the clubhouse by 8.30am … help with setting-up appreciated from 8am thank you
ADYL U10s no game
ADYL U9s friendly away Dymchurch (11.30am) Meeting time please?
ADYL U8s away [Cup] Players please meet in the clubhouse by 10am and be ready to leave by 10.45am

Sunday 2 November 2014
Sunday seniors home Burton Grove (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am

BG Girls home Real Gima (10am) Players please meet in the clubhouse by 9.15pm

EKYL U16s home Folkestone Invicta (2pm) Referee: Wayne Dunn Players please meet in the clubhouse by 1pm
EKYL U15s home Herne Bay Youth (2pm) Referee: Alfie Dedman Meeting time please?
EKYL U13s home Park Farm Rangers (12.30pm) Referee: Alfie Dedman Meeting time please?

Saturday 8 November 2014
Firsts home New Romney (2pm) Players please meet in the clubhouse by 12.30pm – OFF
Reserves home Seal [Kent Junior Cup round two] (1.30pm) Referee: Mr Roger Corkhill – OFF

ADYFL U14s away Pilgrims (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am
ADYL U13s away Tankerton (10am) Players please meet 8am in the clubhouse
ADYL U13 Colts home Hawkinge Youth (10am) Players please meet in the clubhouse by 8.50am – OFF
ADYL U12s away South Ashford Blue (tbc) Players to meet in the clubhouse at 8.30am
ADYL U11s away Pilgrims (12 midday) Players please meet in the clubhouse by 10.30am NOTIFIED OFF AT 10AM SATURDAY! It’s too late! Parents who could have gone to work, children, everybody has their day messed up … kids all at the ground excited and getting ready to play … for goodness sake let’s get the rules changed to prevent this nonsense carrying on.
ADYL U10s home White Horse (10am) Players please meet in the clubhouse by 9.15am Referee Mr A Zureiqi – OFF
ADYL U9s home Mersham Hurricanes (11.30am) Referee Mr M Barrett Players please meet in the clubhouse by 10.30am – OFF
ADYL U8s away South Ashford (9am) Players please meet in the clubhouse by 8am Venue: Pitchside, Stanhope TN23 5RN

Sunday 9 November 2014
Sunday seniors home Shepway Spartans (11.05am) Players please meet in the clubhouse 9am – OFF senior pitch 1 waterlogged

BG Girls home Anchorians [League Cup] (10am) Players please meet in the clubhouse by 9.15am

EKYL U16s away Grasshoppers (2pm) Players please meet 12.30 sharp in the clubhouse [game is in Lydd, so it will either be The Rype or Lindsey Field]
EKYL U15s no game
EKYL U13s home Trinity [Cup] (1.30pm) – OFF senior pitch 2 waterlogged

Saturday 15 November 2014
Saturday firsts home Metrogas [Inter Regional Challenge Cup] (1.30pm) Players please meet n the clubhouse by 12 noon
Saturday reserves home Seal [Kent junior Cup] (1.30pm)

ADYFL U14s away Grasshoppers  (10am) [Cup] Players please meet in the clubhouse by 8.30am
ADYL U13s home Mersham (10am)
ADYL U13 Colts home Smeeth & Brabourne (11.30am) [Cup]
ADYL U12s no game at present
ADYL U11s no game at present
ADYL U10s no game at present
ADYL U9s away Smeeth & Brabourne (9am) Players please meet in the clubhouse by 8am
ADYL U8s home Biddenden Juniors (10am) Referee Mr A Zureiqi Players please meet clubhouse 8.30am SHARP as we are going to visit our sponsor for a quick photoshoot before going back to Waterside for the match

Sunday 16 November 2014

Sunday seniors home Charing Reserves (10.30am) Players please meet in the clubhouse at 9am

BG Valiants Adults at the Abbey School, Faversham (Registration by 9.30am) Players please meet in the clubhouse at 8am

BG Girls away Gravesham Girls & Ladies U15s [County Cup] (12.30pm) Elite Venue, Dunkirk Close, Gravesend Kent DA12 5ND Players please meet in the clubhouse by 10.45am

EKYL U16s no game
EKYL U15s away Kennington Juniors (2pm)
EKYL U13s away Park Farm Rangers (2pm)

 

Saturday 22 November 2014
Saturday firsts home New Romney (1.45pm) [WKCC] Players please meet in the clubhouse by 12 midday
Saturday reserves home Seal (1.30pm) [KJC] Players please meet in the clubhouse by 12 midday

ADYFL U14s home Smeeth & Brabourne (11.30am) Players please meet in the clubhouse by 10.30am
ADYL U13s home Tenterden (10am) Players please meet in the clubhouse by 9am
ADYL U13 Colts away Mersham Juniors (11am)
ADYL U12s home South Ashford White (10am)
ADYL U11s Mersham Juniors (9.30am) Players please meet in the clubhouse by 8.30am. Help with goals at 8am will be appreciated.
ADYL U10s no game
ADYL U9s home Smeeth & Brabourne (11am) Players please meet in the clubhouse by 10.15am
ADYL U8s no game

Sunday 23 November 2014

Sunday seniors away Willesborough Athletic (10.30am) Players please meet in the clubhouse at 9am MATCH POSTPONED AS WILLESBOROUGH HAVE CUP COMMITMENTS TODAY

BG Girls no game today

BG Valiants Adults please meet in the clubhouse by 9.45am to prepare for the game with Folkestone Invicta

EKYL U16s no game
EKYL U15s home Monkton Youth (2pm) Players please meet in the clubhouse by 12.30pm
EKYL U13s home Ashford United (2pm)

Saturday 29 November 2014

Saturday firsts home Metrogas [BMCC] (1.30pm) Players please meet in the clubhouse by midday
Saturday reserves away Rolvenden Reserves (2.15pm) – OFF

ADYFL U14s away Wye Juniors (11.30am) Players please meet in the clubhouse by 10am
ADYL U13s away West Farleigh (10.30am) Players please meet in the clubhouse 8.45pm sharp
ADYL U13 Colts home New Romney (10am) Players please meet in the clubhouse by 9am
ADYL U12s away Weald Wolves (11.15am) Players please meet in the clubhouse by 9am
ADYL U11s away Grasshoppers Green (1pm) Players please meet in the clubhouse by 11am
ADYL U10s home Charing (10am) Referee Mr A Zureiqi Players please meet in the clubhouse by 9am
ADYL U9s away Biddenden Juniors Whites (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9.30am Venue: Gordon Jones Playing Fields, Tenterten Road, Biddenden TN27 8BB
ADYL U8s away Hawkinge Youth Hawks (9.30am) Players please meet in the clubhouse at 8am

Sunday 30 November 2014

Sunday seniors away Grasshoppers (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am

BG Valiants Juniors at Rainham Players please meet in the clubhouse at 8am

BG Girls home Anchorian Angels (10am) [KGLFL Cup] Players please meet in the clubhouse by 9.15am

EKYL U16s away Kennington Juniors (2pm) Players please meet in the clubhouse by 12.30pm
EKYL U15s no game at present
EKYL U13s away Trinity (2pm) Anyone know the meeting time please let DH know … thanks

Saturday 6 December 2014

Saturday firsts away Golden Arrow (1.30pm) [ACT] MATCH IS OFF DUE TO CANTERBURY LEAGUE MIX-UP
Saturday reserves home Rolvenden Reserves (2.15pm) Players please meet in the clubhouse by 12.30pm

ADYFL U14s home Wye Juniors (10am) Players please meet in the clubhouse by 9am
ADYL U13s home West Farleigh (11.30am) – OFF West Farleigh unable to raise a side
ADYL U13 Colts away New Romney (9.30am) Players please meet in the clubhouse by 8.15am
ADYL U12s home Weald Wolves (11.30am) Meeting time please?
ADYL U11s home Grasshoppers Green (10am) Players please meet in the clubhouse by 9am and those helping with goals by 8.30am
ADYL U10s away Faversham Town Juniors (12 noon) Players please meet in the clubhouse by 10.30am
ADYL U9s home Tenterden Tigers (11.30am) Referee: Mr A Zureiqi Players please meet in the clubhouse by 10.45am
ADYL U8s home Mersham Spitfires (10am) – OFF Mersham unable to raise a side

Sunday 7 December 2014

Sunday seniors away Sandgate AFC (10.30am) [Division Two Cup] Players please meet in the clubhouse by 9am

BG Girls League Cup Semi-Final (10am) home Margate Referee Mr Seb O’Leary Players please meet in the clubhouse by 9am

EKYL U16s home St Margarets (2pm) Please meet 12.30pm sharp
EKYL U15s no game
EKYL U13s home Trinity [Cup] (1.30pm) Please meet 12.15pm sharp

Saturday 13 December 2014

Saturday firsts home Ide Hill (2pm) OFF
Saturday reserves home Chartham Sports Reserves [FCT] (1.30pm) OFF

ADYFL U14s away Ashford Courtside (11.30am) OFF
ADYL U13s away Wye Juniors (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9.30am ON
ADYL U13 Colts no game
ADYL U12s home Smeeth & Brabourne Eagles (10am) OFF
ADYL U11s away Wye Dragons (11.30am) OFF
ADYL U10s home Kennington Juniors (10am) Referee Mr A Zureiqi OFF
ADYL U9s away Cantiaci (11.30am) Players please meet in the clubhouse by 9.50am Venue: Tilmanstone Welfare Sports Ground, Adelaide Road, Eythorne CT15 4AN ON
ADYL U8s no game

Sunday 14 December 2014

Seniors away Prince Albert (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am ON

BG Girls away Meridian (10am) Players please meet in the clubhouse by 9am Sat Nav postcode: ME5 9QG ON

EKYL U16s away Trinity (2pm) Players please meet in the clubhouse by 12 noon I have not been given details of venue/postcode DH
EKYL U15s home Snowdown & Aylesham (2pm) Referee Adam Easter Players please meet in the clubhouse by 12.30pm ON
EKYL U13s no game

Saturday 20 December 2014

Saturday firsts away Park Regis (2pm) Meeting time please manager?
Saturday reserves home Smarden (2.15pm) Players please meet in the clubhouse by 12.45pm

ADYFL U14s no game at present
ADYL U13s no game at present
ADYL U13 Colts no game at present
ADYL U12s no game at present
ADYL U11s no game at present
ADYL U10s no game at present
ADYL U9s no game at present
ADYL U8s no game at present

Sunday 21 December 2014
Sunday seniors away Burton Grove (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am THIS MATCH HAS BEEN SWITCHED TO WATERSIDE

BG Girls away Long Lane (10am)

No Sunday Valiants or Youth Fixtures today

BEST WISHES FOR A GREAT NEW YEAR

Saturday 3 January 2015

Saturday firsts away Faversham Strike Force (2pm) Players please meet in the clubhouse by 12 midday
Saturday reserves home Smeeth (2.15pm) Players please meet in the clubhouse by 12.45pm – OFF

U13 Colts home Smeeth & Brabourne [Cup] (10am) Players please meet in the clubhouse by 9am – OFF

Sunday 4 January 2015

Sunday seniors home Shepway Spartans (10.30m) Players please meet in the clubhouse by 9am – OFF

New Year Veterans Fun Challenge Match
BGFC Coaches and Parents Veterans   v   Ex-Gurkha Veterans (2pm)
[Manager Dave Homewood]                       [Manager Padam Yonghang Limbu]
BGFC Vets by invitation only: players please meet in the clubhouse by 12.30pm – Sorry, like all home games, our fun match is OFF

Saturday 17 January 2015

Saturday seniors away Tenterden (2.15pm) Players please meet in the clubhouse by 12.30pm – OFF

Under 14s home Grasshoppers (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9.30am – OFF
Under 13s away Smeeth & Brabourne (12 midday) Players please meet in the clubhouse by 10.45am – OFF
Under 13 Colts away Tenterden (10am) Players please meet in the clubhouse by 8.30am – OFF
Under 12s home Grasshoppers (10am) Players please meet in the clubhouse by 8.30am –OFF
Under 11s away Ashford United (2pm) Players please meet in the clubhouse by 12.30pm – OFF
Under 10s home New Romney (10am) – OFF
Under 9s home Faversham Town Juniors (11.30) Players please meet in the clubhouse by 10.15am –OFF
Under 8s away Pilgrims (10am) Players please meet in the clubhouse by 9am – OFF

Sunday 18 January 2015

Sunday seniors home Prince Albert (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am – OFF

BG Girls away Anchorian Angels (12 midday) Players please meet in the clubhouse by 10.30am Venue: Anchorians Sports Club, Darland Avenue, Gillingham, Kent ME7 5AN

BG Valiants Adults home Anchorians [Friendly] (10am) Players please meet in the clubhouse by 9am – OFF

Under 16s away Ashford United (2pm) [Venue: The Ridge] – OFF
Under 15s home Sturry (2pm) – OFF
Under 13s home Hawkinge (1.30pm) [Cup] – OFF

Saturday 24 January 2015

Saturday seniors home Chartham Sports Reserves (1.30pm) [FCT] Players please meet in the clubhouse by 12.15pm

Under 14s away Hawkinge Youth (tbc) – OFF as not confirmed by Hawkinge
Under 13s no game
Under 13 Colts home West Farleigh (10am) – called OFF by West Farleigh due to Operation Stack!
Under 12s away Headcorn (tbc) Players please meet in the clubhouse at 8am
Under 11s no game at present TRAINING AT WATERSIDE 9am
Under 10s away Park Farm Rangers Colts (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9.30am Venue: Kingsnorth Playing Field (top of hill by school)
Under 9s away Grasshopper (10am) Players please meet in the clubhouse by 8.30am Venue: Dymchurch Recreation Ground, St Marys Road, Dymchurch, TN29 0PL
Under 8s home Smeeth & Brabourne (10am) Players please meet in the clubhouse by 9am Referee Mr Amir Zureiqi

Sunday 25 January 2015

Sunday seniors away Willesborough (10.30am) Players please meet in the clubhouse 9am Game is now to be played at the North School

BG Girls home Meridian Girls (11am) Players please meet in the clubhouse by 10.15am Referee Mr Amir Zureiqi

Under 16s no game
Under 15s away Baypoint Juniors (2pm) Players please meet in the clubhouse at 11.45am
Under 13s no game

Saturday 31 January 2015

GROUND INSPECTION 7.45AM

Saturday seniors NOW HOME Smeeth (2.15pm) Players please meet in the clubhouse by 1pm

Under 14s home Headcorn (11.30am) Players please meet in the clubhouse 10.15am – OFF
Under 13s home Hawkinge Youth (10am) Players please meet in the clubhouse by 9am – OFF
Under 13 Colts away Wye Juniors – OFF
Under 12s home Mersham (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9.30am – OFF
Under 11s home Smeeth & Brabourne Hawks (9.30am) Players please meet in the clubhouse by 8.30am – OFF
Under 10s home Smeeth & Brabourne (9.30am) Players please meet in the clubhouse by 8.30am – OFF
Under 9s home Hythe Stars & Stripes (11.30am) Players please meet 10.30am in the clubhouse – OFF
Under 8s home Biddenden Juniors (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9.30am – OFF

Sunday 1 February 2015

Sunday seniors home Marsh Athletic Reserves (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am – OFF

BG Girls home Thanet (10am) Players please meet in the clubhouse by 9.15am Referee: Mr A Zureiqi. Amir: the game will not be played at Waterside as pitch not playable … Alan: has this been switched away?

Under 16s no game
Under 15s home Tankerton (2pm) Players please meet in the clubhouse by 12.45pm – OFF
Under 13s home Dover Rangers (2pm) Players please meet in the clubhouse by 1pm – OFF

Saturday 7 February 2015

Saturday seniors away Tenterden Reserves (2.45pm) Players please meet in the clubhouse by 1.30pm

Under 14s away Kennington Juniors (2pm) Players please meet in the clubhouse by 12.30pm – OFF
Under 13s away Mersham (11.30am) Players please be ready to leave clubhouse by 11am
Under 13 Colts home Biddenden Juniors (10am) Players please meet in the clubhouse by 9.15am
Under 12s away Park Farm Rangers
Under 11s away Grasshopper Yellow (1.30pm) Players please meet in the clubhouse by 12 midday
Under 10s away White Horse (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9.15am
Under 9s away Mersham Hurricanes (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am Venue: Flood street, Mersham TN25 7HE
Under 8s away Smeeth & Brabourne (10am) Players please meet in the clubhouse by 8.45am Postcode TN25 6SA – OFF

 Sunday 8 February 2015

Sunday seniors home Givaudan (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am – OFF

BG Valiants Adults at the Abbey School, Faversham Players please meet in the clubhouse at 8am

BG Girls home Margate Youth (10am) Players please meet in the clubhouse by 9.15am Referee Mr A Zureiqi

Under 16s home Canterbury Youth (12 midday) Players please meet in the clubhouse by 11.15am – OFF
Under 15s home Canterbury Youth (2pm) Players please meet in the clubhouse by ? – OFF
Under 13s home Hawkinge Youth (1.30pm) [Cup] Players please meet in the clubhouse by 12.15pm

Saturday 14 February 2015

Saturday seniors home Smeeth (2.45pm) Players please meet in the clubhouse by 1.30pm

Under 13 Colts home Smeeth & Brabourne (10am) [Cup] Players please meet in the clubhouse at 9am

Under 13s home Hawkinge Youth (10am) Players please meet in the clubhouse by 9am

Under 9s home Mersham Spitfires (9.30am) Players please meet in the clubhouse by 8.45am Referee: Amir Zureiqi

Under 8s home Biddenden (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9.30am Referee: Amir Zureiqi

Sunday 15 February 2015

Sunday seniors no game

BG Girls no game

Under 16s away Deal Town Rangers (2pm) Players please meet in the clubhouse by 11.45am
Under 15s away Faversham Town (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am
Under 13s away Hawkinge Youth (2pm) Players please meet in the clubhouse by 12.15pm

Saturday 21 February 2015

Saturday seniors away Bethersden (2.45pm) Players please meet in the clubhouse by 1.30pm OFF

Under 14s home New Romney (11.30am) Players please meet in the clubhouse by 10.15am OFF
Under 13s home New Romney (10am) Players please meet in the clubhouse by 9am OFF
Under 13 Colts away Smeeth & Brabourne (1.30pm) [Cup] ON
Under 12s home Biddenden Juniors (10am)  OFF
Under 11s home High Halden Hornets (10am) Players please meet in the clubhouse by 9am … any help with goals/nets welcome at 8.30am OFF
Under 10s home White Horse (11.30am) Players please meet in the clubhouse by 10.30am OFF
Under 9s home Hythe Stars & Stripes (11.30am) Players please meet in the clubhouse by 10.45am Referee: Mr A Zureiqi OFF
Under 8s away Pilgrims (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9.30am OFF

Sunday 22 February 2015

Sunday seniors away Charing Reserves (10.30am) Players please meet at 9am sharp in the clubhouse – OFF

BG Valiants Juniors at Rainham Players please meet in the clubhouse at 8am

BG Girls home Ridgewaye (10am) Players please meet in the clubhouse by 9.15am Referee: Mr A Zureiqi OFF

Under 16s home Faversham Strike Force (2pm) Players please meet in the clubhouse at 12 midday  OFF
Under 15s home Grasshoppers (12 midday) Players please meet in the clubhouse by 10.30am OFF
Under 13s home Park Farm Rangers (1.30pm or 1.45pm) [Cup] Players please meet in the clubhouse by 12.15pm OFF

Saturday 28 February 2015

Saturday seniors home Tenterden Reserves (2.15pm) [League Cup Q/F] Players please meet in the clubhouse by 12.45pm

Under 14s away New Romney (10am) [Cup] Players please meet in the clubhouse by 8.30am
Under 13s home West Farleigh (10am) [Cup] Players please meet in the clubhouse by 9am
Under 13 Colts no game
Under 12s away Park Farm Rangers (10am) [Cup] Players please meet n the clubhouse by 8am THIS MATCH IS OFF DUE TO STATE OF PARK FARM PITCH
Under 11s away Grasshopper Yellow (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am
Under 10s away Mersham (12.30pm) Players please meet in the clubhouse by 11.15am
Under 9s home Grasshopper (11.30am) Players please meet in the clubhouse by 10.45am Referee: Mr A Zureiqi
Under 8s no game

Sunday 1 March 2015

Sunday seniors home Marsh Athletic (10.30am) Players please meet in the clubhouse 9am – OFF

BG Girls away Real Gima (2pm) Players please meet in the clubhouse by 12.30pm Venue: Gravesend Grammar School for Girls, Pelham Road, Gravesend, Kent DA11 0JE … please watch this space for developments as Real Gima pitch is unfit DH – GAME IS ON

BG Valiants Adults home Anchorians (10am) [Friendly] Players please meet in the clubhouse by 9am Referee: Mr A Zureiqi – OFF

Under 16s away Folkestone Invicta (2pm) Venue: Church Road, Cheriton CT20 3EW Players please meet in the clubhouse by 11.45am
Under 15s away Herne Bay (2pm) Players please meet in the clubhouse by 12 midday – OFF
Under 13s home Park Farm Rangers (1.30pm) [Cup] Players please meet in the clubhouse by 12.15pm – OFF

Saturday 7 March 2015

Seniors away Locomotive (2.30pm) [Faversham Charity Cup] Tie to be played at Victoria Recreation Ground, Knight Avenue,  Canterbury,  CT2 8PZ Players please meet in the clubhouse by 12.45pm

Under 14s away Park Farm Rangers(10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9.15am
Under 13s away Bromley Green Colts (10am) Players please meet in the clubhouse by 9am
Under 13 Colts home Bromley Green (10am)
Under 12s away Smeeth & Brabourne Hawks (tbc)  Players please meet in the clubhouse by 8am
Under 11s away Smeeth & Brabourne Eagles (11am) Players please meet in the clubhouse by 9.30am
Under 10s home Kennington Juniors (10am) Players please meet in the clubhouse by 9.15am Referee Mr A Zureiqi
Under 9s home Cantiaci (11.30am) Players please meet in the clubhouse by 10.45am Referee Mr A Zureiqi
Under 8s away Smeeth & Brabourne (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9.30am

Sunday 8 March 2015

Sunday seniors away Sandgate AFC (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am

BG Valiants Adults at the Abbey School, Faversham Players please meet in the clubhouse at 8am Bacon butties will be served by Shane from 7.45am

BG Girls home Long Lane (10am) Players please meet in the clubhouse by 9.15am Referee Mr A Zureiqi

Under 16s home Grasshoppers (2pm) OFF
Under 15s home Kennington Juniors (2pm) Players please meet in the clubhouse by 12.30pm
Under 13s no game

Saturday 14 March 2015

Saturday seniors away Lenham Wanderers (2pm) [Ashford Charity Trophy S/F] Venue: Old Ham Lane, Lenham, Maidstone ME17 2LR Meeting time please?

Under 14s home Pilgrims (11.30am) Players please meet in the clubhouse by 10.15am
Under 13s home Tankerton (tbc) Players please meet in the clubhouse by 9am
Under 13 Colts away Hawkinge Youth Players please meet at Hawkinge 9.45am
Under 12s home South Ashford Blue (10am) This match is OFF as most parents did not respond to Adrian’s text and therefore he does not have enough players … apologies to those that are keen and efficient
Under 11s home Pilgrims (10am) Players please meet 9am in the clubhouse … adult help to put the goals up will be appreciated Referee Mr George Head
Under 10s home New Romney (11.30am) Players please meet in the clubhouse by 10.30am Referee Mr Josh Ahmad
Under 9s home Mersham Hurricanes (11.30am) Players please meet in the clubhouse by 10.45am Referee Mr A Zureiqi
Under 8s 4-way tournament at Pilgrims (with Biddenden and Park Farm Rangers).  First game kicks off at 9.15 so can we meet in the clubhouse for 8.30am

Sunday 15 March 2015

Sunday seniors home Prince Albert (10.30am) Players please meet in the clubhouse at 9am

BG Girls

Under 16s no fixture
Under 15s away Monkton Youth (tbc) MEETING TIME PLEASE JOSH?
Under 13s home Park Farm Rangers (1.30pm) [Cup] Players please meet in the clubhouse by 12.15pm

Saturday 21 March 2015

Saturday seniors away Charing (2.30pm) [FCC] Players please meet in the clubhouse by 12.45pm

Under 14s away Smeeth & Brabourne (12.30pm) Players please meet in the clubhouse by 11am
Under 13s away Tenterden (10am) Players please meet in the clubhouse by 9am
Under 13 Colts home Mersham (10am)
Under 12s away South Ashford White
Under 11s away Mersham (9.30am) Players please meet in the clubhouse by 8.30am MATCH CANCELLED DUE TO ILLNESS
Under 10s home Smeeth & Brabourne (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9.30am Referee Mr J Ahmad
Under 9s home South Ashford (11am) Players please meet in the clubhouse by 10.15am Referee Mr A Zureiqi
Under 8s no game

Sunday 22 March 2015

Sunday seniors home Grasshoppers (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am

BG Girls home Thanet Colts (10am) Players please meet in the clubhouse by 9.15am

Under 16s home Kennington Juniors (2pm) Players please meet in the clubhouse by 12.45pm
Under 15s no game
Under 13s home Ashford United (2pm) Players please meet in the clubhouse by 1pm

Saturday 28 March 2015

Saturday seniors home AFC Ashford Athletic (2.45pm) Players please meet in the clubhouse by 1.15pm

Under 14s home Headcorn (11.30am) Players please meet in the clubhouse by 10.30am
Under 13 Colts home Hawkinge (10am) Players please meet in the clubhouse by 9am
Under 13s ADYL v Biddenden (10am) Players please meet in the clubhouse by 9am
Under 12s away Park Farm Rangers (tbc) [Cup] Game is OFF as Bromley Green can’t raise a side
Under 11s away Ashford United (2pm) Venue is The Ridge Players please meet in the clubhouse by 12.30pm
Under 10s no game
Under 9s home Hythe Stars & Stripes (11.30am) Awaiting meeting time details. Referee Mr M Dalby
Under 8s no game at present

Sunday 29 March 2015

Sunday seniors home Givaudan (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am

BG Girls home Dartford (10am) Players please meet in the clubhouse by 9.15am

BG Valiants Juniors at Rainham Players please meet in the clubhouse at 8am

Under 16s away St Margarets (2pm) Players please meet in the clubhouse by 11.45am Venue: Elms Vale Road, Dover CT17 9PS
Under 15s away Snowdown (2pm) Players please meet in the clubhouse by 12 midday
Under 13s away Trinity (2pm) Players please meet in the clubhouse by 12 midday Venue: Dane Court, Broadstairs CT10 2RT

Friday 3 April 2015

Canterbury Monument v Bromley Green (11am) [FCC] Venue Charing FC; postcode TN27 0JJ BGFC Clubhouse opens 9am with Josh Ahmad … Players please meet in the clubhouse by 9.30am. After the game, the clubhouse will be open at Waterside with Zac Cowley.

Saturday 4 April 2015

Saturday seniors no game

Under 13s home New Romney (10am) Players please meet in the clubhouse by 9am
Under 13 Colts away Tenterden
Under 9s home Faversham Town (11.30am) Players please meet in the clubhouse by 10.45am. Referee: Mr A Zureiqi

Sunday 5 April 2015

Sunday seniors home Marsh Athletic (10.30am) Players please meet in the clubhouse at 9am

Under 16s no game
Under 15s home Monkton Youth (2pm) – OFF as Monkton unable to raise a side
Under 13s no game

Thursday 9 April 2015

Under 12s home Smeeth & Brabourne (5.30pm)
Under 11s home Ashford Courtside Sonics (5.30pm)

Saturday 11 April 2015

Saturday seniors away AFC Ashford Athletic (2.45pm) Players please meet in the clubhouse by 12.15pm [Venue Swadelands School, Ham Lane, Lenham ME17 2LL on the 3G]

Under 11s home High Halden Hornets (10am) Players please meet in the clubhouse by 8.45am. Any help with nets at 8.30am will be appreciated.
Under 8s home Pilgrims (10am) [Friendly] Players please meet in the clubhouse by 9am

Sunday 12 April 2015

Sunday seniors home Willesborough Athletic (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am

BG Valiants Adults at the Abbey School, Faversham Players please meet in the clubhouse at 8am

Under 16s home Kennington (1.30pm) [Cup semi final] Players please meet in the clubhouse by 12.15pm
Under 15s no game
Under 13s home Ashford United GAME IS OFF as Ashford United have withdrawn from the League

Saturday 18 April 2015

Seniors away Bethersden (2.45pm) Players please meet in the clubhouse by 1.15pm

Under 13 Colts away Wye (10am) Players to meet at Wye 9.15am

Sunday 19 April 2015

Sunday seniors home Shepway Spartans (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9am

BG Girls away Meridian (11am) Venue: Blue Bell Hill Recreation Ground, ME5 9QG Players please meet their ground 10.15am

Under 16s away Ashford United (2pm) Players please meet in the clubhouse by 12.30pm Venue: The Ridge
Under 15s no game
Under 13s away Hawkinge Youth (12 midday) Players please meet in the clubhouse by 10.45am

Tuesday 21 April 2015

Saturday seniors home Willesborough Athletic (6.15pm) Players please meet in the clubhouse by 5pm

Under 12s home Biddenden (6.30pm)
Under 11s home Smeeth & Brabourne Hawks (5.30pm) – OFF as Smeeth & Brabourne unable to raise a side

Wednesday 22 April 2015

Under 16s home St Margarets (6.15pm) Players please meet in the clubhouse 5pm

Saturday 25 April 2015

Saturday seniors away The Wanderers (2.45pm) Players please meet in the clubhouse by 12.30pm Venue: South Road, Hythe CT21 6AR

Under 13s away Mersham (11am) [Cup semi final]
Under 13 Colts home Tankerton (10am) Players please meet in the clubhouse by 9.15am
Under 11s home Mersham [10am] Players please meet in the clubhouse by 9am. Help with goals please from adults at 8.30am.

U9s Respect Tournament will take place at the following address:
Wye FC  7v7
Imperial College Rec Ground. Dark Lane, Wye TN25 5DA
Registration 8.30am for Bromley Green U9s
Players please meet in the clubhouse at 8am

U8s Respect Tournament will take place at New Romney FC
Registration 10am for Bromley Green U8s

Sunday 26 April 2015

Seniors away Charing Reserves (10.30am) Players please meet in the clubhouse 9am

BG Girls away Dartford (11am) Meet their ground 10.15am (Details of venue are on the BG Girls Page)

BG Valiants Juniors at Rainham Players please meet in the clubhouse at 8am

Under 16s home Faversham Strike Force (2pm) Players please meet in the clubhouse by 12.30pm Referee Mr M Bagshaw
Under 15s home Canterbury Youth (2pm) Players please meet in the clubhouse by 12.30pm Referee Mr J Button
Under 13s home Park Farm Rangers (12 midday) Players please meet in the clubhouse by 11am Referee Mr M Bagshaw

Tuesday 28 April 2015

Under 12s home Grasshoppers (6.30pm)
Under 11s home Pilgrims (5.30pm) Players please meet in the clubhouse by 5pm. Help with goals from 4.30pm will be appreciated.

Wednesday 29 April 2015

Saturday seniors away Rolvenden Reserves (6.30pm) Players please meet in the clubhouse by 5.20pm

Friday 1 May 2015 – Monday 4 May 2015

U13s ESF Football Festival, Butlins, Bognor

Saturday 2 May 2015

Saturday seniors away Aldington (2.45pm) Players please meet in the clubhouse by 1.30pm

U13s ADYFL v New Romney [Cup Final] (10.15am) Venue: Ball Lane, Kennington

U13s EKYL v Folkestone Invicta [Cup Final] (2pm) Players please meet at Ball Lane 11am or earlier to watch the Saturday side Venue: Hythe Town FC

U13 Colts away Smeeth & Brabourne (tbc)

Sunday 3 May 2015

Under 16s home Canterbury Youth (2pm) Players please meet in the clubhouse by 12.30pm
Under 15s home Grasshoppers (2pm)
U13s no game

BGV Adults and Juniors going to Deal Please meet at 7.30am in the clubhouse

Wednesday 6 May 2015

Saturday seniors away Willesborough (6.30pm) Venue: Norton Knatchbull School

Wednesday 13 May 2015
Under 16s cup final against Canterbury Youth with a 7.30pm kick off. Venue: Ramsgate Athletic FC, Southwood Stadium, Prices Avenue, Ramsgate, Kent CT11 0AN. Coach will be at Waterside 5pm with U16 players travelling free and just a fiver for everybody else. The playing squad also have free passes into the ground. We have a 53-seater.

U13s EKYL away Park Farm Rangers (6pm)

Saturday 16 May 2015
South Ashford 6-a-side Tournament … timings for U7, U8, U9, U10, U15x2, U16 [6-a-side; max 10] have been emailed to all managers/admin

South Ashford Event … last check for those in doubt of times

Saturday: U9s and U10s – 9am ko; U7s and U8s now 12:50pm ko;  U15s and U16s now 3:40pm ko

Note: BGFC are taking part today in U7, U8, U9, U10, U15x2, U16

U7 please meet in the clubhouse by 11.45pm
U8 please meet in the clubhouse by 11.45am
U9 Please meet in the clubhouse by 8.10am
U10 Please meet in the clubhouse by 7.30am
U15 Josh, Rach, Matt please advise meeting time in clubhouse
U16 Martyn please advise meeting time in clubhouse

Sunday 17 May 2015
BG Girls: KGLL Cup Final Bromley Green v Thanet Colts at Cobdown [2pm]
BG Valiants Adults at the Abbey School, Faversham Players please meet in the clubhouse at 8am

17 May South Ashford: U11, U13x3 (2 Colts), [6-a-side; max 10] Registration timings have been emailed to all managers/admin

South Ashford Event … last check for those in doubt of times

Sunday: U11s now 9am ko;  U13s now 12:50pm

Note: BGFC are taking part today in U11, U13x3

U11 Please meet in the clubhouse by 7.15pm
U13 Colts x2 Please meet in the clubhouse at 11.15am
U13 Please meet in the clubhouse at 11am

Under 16s home Grasshoppers (2pm) Meeting time Martyn please?
Under 15s away Herne Bay (2pm) Meeting time anyone please?
Under 13s home Dover Rangers (2pm) Double header of 2x 40-minute games

Wednesday 20 May 2015
U13s EKYL home Trinity (6.30pm) Players please meet in the clubhouse at 5.15pm

Saturday 23 May 2015
Under 15s away Sturry (tbc) Players please meet in the clubhouse at 9am
Under 8s Friendly away Park Farm Rangers (12.30pm) Players please meet in the clubhouse at 11.30am

Sunday 24 May 2015
John Myers Cup home leg. Adults to meet in the clubhouse by 8.30am. Juniors players to meet in the clubhouse by 9am [squad is on BGV Home Page]; others by 9.30am. We have another ‘bake-off’ with all contributions welcome!

Sunday 24 May 2015
Under 15s home Monkton Youth (2pm) Players please meet in the clubhouse by 12.30pm

Sunday 24 May 2015 Kennington tournament at Ball Lane
Morning start 09.00 am (registration from 8:15am)                 
Under 7s Players please meet in the clubhouse 7.45am
Under 9s Please meet in the clubhouse (Time please Guido)
Under 12s Please meet in the clubhouse (Time please Adrian)

Afternoon start 01.00 pm ( registration from 12:15pm)           
Under 8s Players please meet in the clubhouse by 11.30am
Under 10s Players please meet in the clubhouse by 11.30am
Under 11s Players please meet in the clubhouse (Time please Michelle)

Number of players
Under 7 and Under 8 age groups will play 6 a-side in a non-competitive format
Note: all non-competitive players will receive a memento
Under 9, Under 10, Under 11 and Under 12 age groups will play 7 a-side.
Squads of up to 9 will be allowed for every age group

 

Saturday 30 May 2015
Under 9s friendly home to South Ashford (10.30am) Players please meet in the clubhouse by 9.45am Referee: Richard Revell

Sunday 31 May 2015
BG Valiants Juniors at Rainham Players please meet in the clubhouse at 8am

Saturday 6 and Sunday 7 June 2015
BGFC Juniors Tournament
The age groups, which are determined by the current season, will be:
Saturday 6 June am U15 (0840 start/register 0810)
Saturday 6 June pm U9/U16 (1330 start/register 1300)
Sunday 7 June am U8/U10/U11 (0840 start/register 0810)
Sunday 7 June pm U12/U13 (13.30 start/register 1300)
Each team will be permitted a maximum of 10 registered players (nb: U8 will be 5-a-side)
6-a-side mini soccer rules will apply

Meeting times in the clubhouse sent by BG managers:

U8 [Pat] 7.30am
U9 [Guido] 1pm
U10 [Sam]
U11 [Thomas] 7.45am
U12 [Adrian]
U13 [Ian/Martin/Dunk]
U15 [Matt]
U16 [Martyn] 12.15pm

Saturday 13 June 2015
Faversham Strike Force Tournament [6-a-side; max8]
Venue: Abbey School, London Road, Faversham, Kent ME13 8RZ
We have entered the following age groups: U12x1, U13x2, U16x1, U18x1
Full details and team sheets have been emailed to respective managers
Latest time to register
U12s and U18s must register by 9am
U13s and U16s must register by 1pm

Under 13s please meet clubhouse 11.30am
Under 16s please meet clubhouse 12 noon
Under 12s please meet clubhouse 8am
Under 18s please meet clubhouse 8am

Saturday 13 June 2015
U8s are away in a 4-way tournament involving Bromley Green, Park Farm Rangers, Biddenden and Pilgrims. First game is 9.30am. Parents and players please meet in the clubhouse by 8.30am.

Saturday 13 June 2015
Shepherdswell Spartans Tournament has been cancelled

Sunday 14 June 2015
BGV Juniors at Rainham. Please meet in the clubhouse by 8am.

Entries for Saturday 20 June 2015
Ashford United Tournament at Sandyacres
U8s Register by 12.30pm
U10s Register by 8.30am

Entries for Sunday 21 June 2015
Ashford United Tournament at Sandyacres
U9s Register by 8.30am
U11s Register by 8am
U13 Colts two teams Register by 1pm
U15s Register by 12.30pm
U16s Register by 12.30pm
Full details have been emailed to managers/admin

Sunday 21 June 2015
Harborough Town FC Aces Tournament for ADYL U13s [playing in next season’s age banding of U14s] Clubhouse open 9am SATURDAY with the coach leaving at 10am. Word is that there are one or two seats remaining – so please contact Shane Cowley if you want to make a last-minute booking.

BG Valiants Adults at Faversham [withdrawn as we have too many injuries]

Saturday 27 June 2015 

Vinters Park 5-a-side Tournament 

am: Under 7s, 9s, 11s [withdrawn lack of players interest], 13sx2, 15s
pm: Under 8s [meet clubhouse 1pm], 10s, 16s 
Venue: Valley Park Playing Fields, New Cut Road, Maidstone, ME14 5SL
Full details, with registration times and team sheets, have been emailed to all admins/managers

Sunday 28 June 2015
Bromley Green Vets v Gurkhas Vets (2pm) Players please meet in the clubhouse 1pm. Proceeds towards the Nepal Disaster Fund.

Saturday 4/Sunday 5 July 2015
Woodnesborough FC 7-a-side Tournament
Saturday 4 July
Under 8s 8.30am Registration – 1st game 9.00am
Under 13s 12.30pm Registration – 1st game 2.00pm

Sunday 5 July
Under 9s 8.30am Registration – 1st game 9.15am
Under 10s 12.30am Registration – 1st game 1.00pm

£1 per car entry fee which includes parking and a programme.

Venue: Woodnesborough Football Club, Foxborough Hill, Woodnesborough, Sandwich, Kent CT13 0NY

4 responses to “Fixtures 2014-15

  1. jimmy cunningham

    hi all i would like to say well done to the under 12 who beat wye 6-1 on saturday morning you were all brilliant keep it going lads..

    Like

  2. I’m really excited!!! First match on SUNDAY!!!

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s